Już od wielu lat budownictwo z drewna przeżywa swoją drugą młodość. Domy drewniane przedstawiają dobry…

5 cech, których warto szukać u adwokata. Chcąc nie chcąc, w naszym życiu często przychodzi nam stanąć przed sądem – czy to w błahej sprawie pokroju zaległego testamentu lub mandatu, czy to w czymś poważnym, związanym ściśle z prawem karnym. Niezależnie od tego, z jakiego powodu znajdziemy się na sali sądowej, powinniśmy zadbać o właściwą reprezentację i choć bronić możemy się sami, nie zawsze jest to dobre, polecane i po prostu rozsądne rozwiązanie.
Dlatego właśnie mamy dostęp do adwokatów – specjalistów w swojej dziedzinie, mistrzów dyskusji oraz osoby, które po prostu znają się na rzeczy. Jak wybrać tego, który doprowadzi sprawę do końca po naszej myśli? Czym powinien się cechować? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat?
Bardzo ciężko jest zdefiniować postać idealnego adwokata. Wszystko ze względu na to, że zawód ten obfituje w różne osobistości, a sławę w jego obrębie zdołało już zdobyć mnóstwo postaci nieszablonowych, którym ciężko jest przypisać cechy godne naśladowania. Mimo wszystko, istnieją takie przywary, którymi powinien odznaczać się każdy prawnik. Należą do nich:
Doświadczenie – dobry adwokat to taki, który ma na swoim koncie mnóstwo wygranych, ale też przegranych spraw (na każdej z nich się uczy). Nie ma tutaj znaczenia staż, a właśnie rzeczywista praca z klientami i choć prawnik rozpoczyna działanie w zawodzie od spraw niskiej wagi, również i one pozwalają mu nabyć obycia z salą sądową i zasadami panującymi na niej.
- Lojalność – prawnik musi być oddany naszej sprawie, lojalnie reprezentując nas aż do końca – niezależnie od tego, jakie fakty wypłynął w jej trakcie i jakich argumentów użyje druga strona sporu. Jego zadaniem jest pełna ochrona naszego interesu – niedopuszczalne jest, aby udzielane mu informacje udostępniał osobom trzecim. Zwłaszcza, że chroni go tajemnica zawodowa, regulowana prawnie.
- Łatwość w obyciu – adwokat jest osobą, razem z którą ustalamy linię naszej obrony (lub ataku, w zależności od sprawy). Dobrze byłoby, by odbywało się to w pozytywnej atmosferze, przy wzajemnym zrozumieniu. Powinien więc wykazywać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami słuchania i wysnuwania trafnych wniosków z tego, co mu mówimy. Jesteśmy mu w stanie przekazać mnóstwo informacji, ale to on powinien wyłowić spośród nich te, których możemy użyć na własną korzyść i w taki sposób, by cała sprawa zakończyła się po naszej myśli.
- Dobre kontakty – dobry adwokat zna wielu ludzi, a swoje kontakty potrafi wykorzystać na swoją korzyść (na przykład do pozyskania informacji ściśle związanych z naszą sprawą). Kontakty wykształca się na przestrzeni lat pracy w zawodzie – jest to więc aspekt związany z doświadczeniem, które wskazaliśmy jako najważniejsze u dobrego adwokata.
- Pełen profesjonalizm – niedopuszczalne jest, aby adwokat łączył swoją pracę z życiem prywatnym. Nie powinien też cechować się emocjonalnością – zawsze chłodno analizujący fakty, nie może dawać wyprowadzić się z równowagi. Musi radzić sobie w najcięższych sytuacjach, nawet jeśli wszystko skierowane jest przeciwko niemu (a tak właściwie – przeciwko nam).
Gdzie szukać dobrych adwokatów?
Środowisko prawnicze wydaje się być bardzo zamknięte, a ilość kancelarii prawnych praktycznie możemy policzyć na palcach jednej ręki. Tak przynajmniej mogłoby się wydawać. Rzeczywistość jest jednak zgoła odmienna, a adwokat nie jest osobą, którą tak strasznie trudno jest odnaleźć. Wystarczy wiedzieć, gdzie należy szukać. Miejscem podstawowym, a dla nas po prostu wyjściowym powinien być Internet. Każdego roku adwokatów na rynku przybywa, a w dzisiejszych czasach obecność w sieci jest podstawą. Internet ma też to do siebie, że pozwala łatwo zweryfikować nie tylko doświadczenie, ale też wszelkie dotychczasowe sukcesy i porażki każdego kolejnego prawnika. Można też z łatwością wybrać takiego, którego specjalizacja pokrywa się z naszą konkretną sprawą. Internet nie jest jednak opcją idealną. Tą perfekcyjną byłoby pozyskanie adwokata z polecenia – na przykład w sytuacji, gdy ktoś z naszej rodziny lub znajomych kiedyś sięgał po usługi takowego. Jako że jednak nie zawsze jest tak, że kogoś takiego znamy, możemy dokonać wstępnej selekcji za pośrednictwem wspomnianego Internetu, a tej ostatecznej – na żywo, w czasie bezpośredniej rozmowy. Pamiętajmy przy tym, że dobry adwokat się ceni – jeżeli stawiać będziemy na tańszą opcję, musimy liczyć się z wszystkim, co idzie z nią w parze (z tym właśnie mniejszym doświadczeniem).
Zobacz również:
Podsumowanie
Z polskim, bardzo skomplikowanym i niejednokrotnie ciężkim do zrozumienia i przewidzenia prawem najlepiej jest radzić sobie w asyście profesjonalisty. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy zamieszani w poważną sprawę, na której możemy wiele zyskać lub stracić. Wybierzmy więc takiego adwokata, który nie tylko będzie nas godnie reprezentował, ale dokona wnikliwej analizy naszej sprawy i wykorzysta wszystkie zdobyte informacje, by doprowadzić ją do końca na korzystnych dla nas warunkach. Nie ma sensu iść na kompromisy – trzeba sięgnąć po kogoś, kogo po prostu będziemy pewni.