Stoiska handlowe są coraz chętniej wynajmowane przez biznesmenów. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy…
Choć zarówno torf, jak i węgiel brunatny oraz węgiel kamienny powstają wskutek podobnych procesów, to w rzeczywistości wymagają innych warunków. Podstawowym z nich jest czas potrzebny do wytworzenia się surowca. To właśnie z tego względu możemy je znaleźć w zupełnie różnych rejonach Polski.
Torf w dzisiejszych czasach to nie tylko opal
Torf przez wieki pozostawał powszechnym i niezwykle chętnie wykorzystywanym środkiem opałowym. Choć dzisiaj także jest używany w tej roli (zazwyczaj przybiera wówczas postać tak zwanego torfu opałowego lub półkoksu torfowego), to ówcześnie jego główne zastosowanie jest nieco inne. Gdzie wykorzystuje się zatem torf?
Obecnie torf stosuje się na przykład w medycynie. Znane są jego dobroczynne właściwości na zdrowie wykorzystywane do przygotowywania między innymi leczniczych kąpieli w borowinie. Na podobnej zasadzie torf wykorzystywany jest do produkcji naturalnych kosmetyków.
Niezwykle duży wkład ma torf także w branże rolnicze oraz ogrodnicze. Używany jest do produkcji odżywczych nawozów torfowych, a także po prostu ziemi ogrodniczej, a nawet jednorazowych doniczek przeznaczonych do sadzonek.
Czym właściwie jest torf i jak dokładnie powstaje?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że torf to tak naprawdę skała, zaliczana do tak zwanych skał osadowych. Do jego powstania konieczne są jednak szczególne warunki. Jak wszystkie tego typu skały torf powstaje wskutek przemian zachodzących w obumarłych szczątkach pochodzenia roślinnego. Rzecz w tym, że aby powstał torf rozkład tych szczątków musi być niepełny oraz zachodzić powinien na terenach o bardzo dużej wilgotności gleby, czyli na przykład bagiennych. Właśnie w ten sposób powstaje bogaty w niezliczone szczątki roślinne i naturalny humus torf. To właśnie temu zawdzięcza swoje dobroczynne właściwości, które tak znakomicie wpływają zarówno na nasze zdrowie, jak i sadzone w nim rośliny – jest naturalnym produktem niezwykle bogatym w substancje mineralne, zwłaszcza cenne żelazo i fosfor. Ważny jest też jego odczyn. Wynosi on pierwotnie od 4 do 5,5ph, choć znane są praktyki zakwaszania torfu przy użyciu produktów takich jak kreda lub wapń.
Czytaj również:
- badania złóż firmy http://geomain.pl/projekt-robot-geologicznych/
- złoża klasyfikacja wielkopolskie http://geomain.pl/plan-ruchu-zakladu-gorniczego/
- rozpoznawanie złóż wielkopolskie http://geomain.pl/
Jak torf przekształca się w węgiel brunatny i węgiel kamienny?
Jednocześnie wszystkie opisane wyżej procesy i właściwości powodują, że torf nie jest zbyt dobrym produktem opałowym – zawiera bowiem mniej niż 60% węgla. Jego wartość opałowa zwiększa się dopiero z biegiem czasu, gdy torf pokryty zostaje młodszymi osadami. Wówczas nacisk osadów na torf rośnie, podobnie jak temperatura. Tlen i woda powoli znikają, a torf na przestrzeni wielu milionów lat zamienia się kolejno najpierw w węgiel brunatny, a następnie węgiel kamienny.
Węgiel brunatny i węgiel kamienny
Kiedy po milionach lat torf zamienia się w węgiel brunatny, zawartość właściwego węgla wzrasta w surowcu nawet do 75%, a wraz z nim wartość opałowa produktu. Jednak najwyższa jest dopiero w przypadku najstarszych skał osadowych, w których niemal wszystkie szczątki zdążyły ulec już tak zwanemu uwęgleniu. Do nich właśnie należy węgiel kamienny – ten smoliście czarny produkt zawierać może nawet do 97% czystego węgla. A zatem każdy z tych produktów – torf, węgiel brunatny oraz węgiel kamienny powstają wskutek bardzo podobnych procesów, inny jest zaś przede wszystkim czas jakim natura dysponowała by wytworzyć każdy z tych drogocennych surowców. To dlatego torf spotykamy raczej na północy naszego kraju, ponieważ tamte tereny Polski obfitują w podmokłe tereny, a znajdująca się na nich gleba jest stosunkowo młoda. W środkowym paśmie kraju więcej jest złóż nieco starszego węgla brunatnego, a na południu – gdzie gleba jest najstarsza – znajdują się największe złoża węgla kamiennego.
Gdzie znajdują się złoża torfu w Polsce?
W północnej części Polski, gdzie znajduje się ponad połowa zgromadzonego na terenie naszego kraju surowca, znajduje się prawdopodobnie ponad 50 tysięcy torfowisk, z czego aż 36% potencjalnie nadaje się do wdrożenia procesu wydobywania torfu. Według szacunków geologów oznacza to, że w Polsce znajduje się około 75 milionów ton torfu.
Gdzie znajdują się złoża węgla brunatnego w Polsce?
Jeśli chodzi o węgiel brunatny, jego złóż jest w Polsce aż trzy razy więcej niż w przypadku torfu. Według doniesień geologicznych rozpoznano ich na terenie naszego kraju już ponad 150. Do najbardziej węglonośnych terenów należą przede wszystkim okolice Legnicy, Głogowa i Gubina, a najbardziej obfitujące w węgiel brunatny zagłębia to bełchatowskie, turoszowskie i konińsko-turkowskie.
Gdzie znajdują się złoża węgla kamiennego w Polsce?
Węgiel kamienny występuje w Polsce przede wszystkim w południowej części kraju, a najwięcej go jest w trzech słynących z bogatych złóż zagłębiach: górnośląskim, lubelskim oraz dolnośląskim. Najwięcej złóż znajduje się na terenie tego pierwszego. Szacuje się, że na Górnym Śląsku może znajdować się nawet 80% całego węgla kamiennego zgromadzonego przez siły natury na terenie Polski, co przekłada się na około 140 złóż. Dla porównania na Dolnym Śląsku znajduje się zaledwie 1% złóż węgla kamiennego.
Polecamy:
- badania terenowe http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/badania-terenowe.html
- badania gruntów domów jednorodzinnych http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/badania-gruntu-pod-domy-jednorodzinne.html