Posted on: 11 czerwca 2021 Posted by: wlasciciel Comments: 0
Ile musimy zapłacić za wentylację mechaniczną z rekuperacją?

Rozważając zasadność jakiegoś rozwiązania technicznego, w pierwszym momencie zazwyczaj odwołujemy się do aspektów finansowych. Z tego powodu są one również przedstawiane jako pierwsze podczas tworzenia różnorodnych treści. Nie jest to jednak jedyna perspektywa. W ramach tego artykułu również skupimy się na względach ekonomicznych jednej z najciekawszych propozycji, jeśli chodzi o zarządzenie ciepłem w budynku. Warto zwrócić jednak uwagę na szerszy kontekst zastosowania. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją sprawia, że oddychamy powietrzem wyższej jakości oraz jest dostarczana jego odpowiednia ilość. W pierwszej kolejności nasze myśli wędrują jednak w kierunku ekonomii. Ile kosztuje to zastosowanie? Jak odnosi się to w stosunku do zysków?

Dlaczego wentylacja grawitacyjna jest coraz rzadziej stosowana w nowych budynkach?

Wymiana powietrza jest koniecznością, ponieważ tylko tak domownicy mogą swobodnie oddychać. Przez lata realizowane to było przez stosowanie kanałów wentylacyjnych. Ponadto nie da się zastosować okien, które będą całkowicie szczelne. Dodatkowo część powietrza dostaje się w wyniku wietrzenia czy standardowego wykorzystania drzwi. Okazuje się jednak, że traci się w ten sposób więcej ciepła, niż jest to potrzebne. Ponadto zdarzają się problemy, gdy ciśnienie jest zbyt słabe do regulowania powietrzem.

Wentylacja wymuszona pracą wentylatorów

Skuteczną alternatywą jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To nowoczesne rozwiązanie, które sprawia, że powietrze zostaje podgrzane już podczas nawiewania do budynku. Nie odbywa się to jednak w wyniku działania jakiegoś źródła ciepła, a po prostu przez kontakt (poprzez wymiennik ciepła) ze zużytym, ale za to cieplejszym powietrzem. Ponadto pojawiają się dodatkowe zalety jak np. filtrowanie powietrza. Ile jednak musimy zapłacić za takie dogodności?

Ile musimy zapłacić za wentylację mechaniczną?

Właśnie koszty, które musimy ponieść na początku, sprawiają, że chociaż jest to popularna technologia, to nadal nie jest w pełni wykorzystana. Szacuje się, że system rekuperacji kosztuje od 17000 do 35000 złotych. Znaczące rozbieżności wynikają przede wszystkim z różnic w budynkach, w których są one stosowane. Rezultatem jest wykorzystanie urządzeń o różnych mocach czy efektywności. Koszt rekuperacji przede wszystkim składa się z ceny samego rekuperatora, systemu przewodów i montażu. Oczywiście determinująca jest nie tylko moc urządzenia, ale również jego model. To może, chociaż nie musi, iść w parze z jakością wykonania. Sam rekuperator to najczęściej koszt od 7000 do 25000 złotych. Nie jest to jednak element, na którym warto oszczędzać. To on odpowiada za wywołanie ruchu powietrze w systemie (ponieważ zawiera wentylatory) oraz za sam odzysk energii (ze względu na występowanie wymiennika ciepła).

Ile kosztuje wykorzystanie tego systemu?

Wentylacja mechaniczna wymaga do swojego działania energii elektrycznej. Ponadto konieczna jest okresowa wymiana filtrów. Czasami dochodzi do tego potrzeba naprawy, ale zdarza się to bardzo rzadko. Ostatecznie cena rekuperacji w związku z jej eksploatacją wynosi kilkaset złotych w skali roku. Najczęściej będzie to od 300 do 400 złotych. Koszty energii elektrycznej i wymiany filtrów są do siebie zbliżone. Zyski ekonomiczne z racji zastosowania tej technologii są niewspółmierne do ceny wykorzystanej energii i filtrów. Większym wyzwaniem jest zwrócenie całej inwestycji. Ostatecznie okres zwrotu wynosi najczęściej od 8 do 10 lat. Oczywiście czasem będzie to również 6 lat, a czasem 12. Najczęściej będzie to jednak wcześniej podany przedział.

Koszty w odniesieniu do zysków

Z ekonomicznego punktu widzenia najdokładniejsze jest uwzględnienie właśnie okresu zwrotu. Pamiętajmy, że prawdopodobnie system rekuperacji będzie działał znacznie dłużej niż wynosi wcześniej analizowany współczynnik. Z tego względu koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest niewielki w stosunku do tego, co ta technologia ma do zaoferowania. Oprócz kwestii finansowych jest to dostarczanie do domu lub mieszkania powietrza o wyższej jakości. Wynika to z zastosowania filtrów. Te koszty eksploatacyjne nie idą na marne, co najdokładniej możemy prześledzić, jeśli będziemy zmieniać filtr. Zazwyczaj jest on cały czarny i widać, że skutecznie wykonuje swoje zadanie. Ważnym elementem jest również dostarczanie takiej ilości powietrza do budynku, jak to określimy. Z finansowego punktu widzenia nie możemy pominąć jeszcze jednej kwestii. Wykorzystanie wentylacji mechanicznej pozwala nam uniknąć części kosztów, które wynikają z instalacji systemu wentylacji grawitacyjnej. Przede wszystkim jest to część systemu kanałów. Nie rezygnujmy z nich całkowicie, bo choć wentylacja grawitacyjna rzadko ulega uszkodzeniu, takie sytuacje czasem się zdarzają.

Czy warto wybrać wentylację mechaniczną?

Odpowiedź na to pytanie tak naprawdę została zawarta w poprzednich akapitach. W większości sytuacji wentylacja mechaniczna okaże się opłacalna i warto postawić na tę technikę. Kiedy będzie to szczególnie istotne? Przede wszystkim jeśli jesteśmy dopiero podczas budowy domu. W ten sposób oszczędzimy znaczącą ilość kosztów. Im lepiej ocieplony jest dom (im wyższa szczelność budynku), tym bardziej opłaci się sięgnąć po tę technologię. Ponadto warto ją wybrać ze względów zdrowotnych. Z finansowego punktu widzenia jednak również jest to opłacalne.