Implanty dentystyczne — często zadawane pytania. Medycyna jest złożoną i zniuansowaną dziedziną wiedzy. Jeśli chodzi o coś tak złożonego, jak ludzkie ciało, trudno jest uzyskać ostateczną odpowiedź. Jeśli znajdziemy się w zupełnie nowym środowisku, w naturalny sposób chcemy poszerzać naszą wiedzę. Rzućmy okiem na najczęściej zadawane dzisiaj pytania dotyczące implantów dentystycznych, samego zabiegu i wszystkiego, co go otacza.
Spośród wszystkich obaw chirurgicznych i zdrowotnych najczęściej zadawanym pytaniem jest bezpieczeństwo samego zabiegu. W tym przypadku udzielona odpowiedź jest bardzo przyjemna, ponieważ nie ma powodów do zmartwień. Sam proces jest równie trudny jak wyrywanie zębów mądrości, inaczej zwanych zębami mądrości. Różnica w tym przypadku polega na tym, że ekstrakcje zębów są częstsze niż wszczepianie implantów dentystycznych. Dlatego jest niewielu specjalistów, czyli plantologów.
Sam zabieg jest bezpieczny, ale wymaga szczegółowej diagnostyki. Zdjęcia rentgenowskie są minimalne, ale stan zębów jest zazwyczaj dokładnie określony. Niestety nie wszystkie kliniki mogą zapewnić sobie więcej niż jednego lekarza implantologa. W Polsce rocznie wykonuje się stosunkowo niewiele zabiegów implantologicznych, więc sprzęt i personel do przeprowadzenia niezbędnych przygotowań są raczej uszczuplone. Dlatego im lepiej jesteś przygotowany do operacji, tym lepiej.
Po drugie, ludzie pytają o koszt implantów dentystycznych. Niestety, jak z większością rzeczy na świecie, tutaj jest inaczej. Jednak, żeby nie być gołosłownym i nie uciekać się do frazesów, konkretna kwota może wynieść dwa tysiące złotych. W okolicach tego poziomu cena samego implantu dentystycznego zaczyna rosnąć, a koszt rośnie wraz z poziomem kliniki, używanym sprzętem, znieczuleniem używanym podczas operacji i tak dalej.
Oczywiście ludzie mogą się zastanawiać nad tą ceną, ponieważ zawsze szukamy najbardziej ekonomicznego rozwiązania. Jednak pytanie, które zasługuje na natychmiastową odpowiedź brzmi: cena ta wynika z niezwykle drogiego sprzętu, doświadczonego wykwalifikowanego personelu oraz kosztu samego implantu tytanowego i jego korony. Jeśli więcej osób zdecyduje się skorzystać z takiego programu, to naturalnie więcej przedsiębiorców zdecyduje się na wprowadzenie tej usługi. Obecnie jednak implanty dentystyczne są bardziej luksusem niż standardową rzeczą, przez którą przechodzi każdy.
Prawie wszyscy boją się wizyty u dentysty, nie mówiąc już o czymś tak inwazyjnym jak operacja. Standardowym pytaniem każdego pacjenta jest słynne już pytanie: „Czy będzie bolało?”. A więc odpowiadając na pytanie: tak, to bardzo bolesny proces. Jak wszystkie zabiegi, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym na życzenie pacjenta. To z pewnością ludzie wolą usłyszeć, że nic nie poczują podczas wstawiania implantów dentystycznych. Najlepszy przypadek operacji i braku komplikacji wygląda następująco: wykonaj nacięcie, włóż śruby, połóż lód na kilka godzin i bądź gotowy do pracy następnego dnia. Mamy XXI wiek i nie ma się czym martwić.
Kwestie pooperacyjne są bardziej skomplikowane. Jeśli jednak ktoś miał usuwane zęby, powinien mieć tutaj doświadczenie. Będą takie łatwe dedukcje, jak rezygnacja z gorących posiłków, powolne żucie, nie jedzenie twardych rzeczy, żeby nie zgnieść świeżych śrub. Po kilkunastu dniach zwykle przeprowadzana jest pierwsza konsultacja kontrolna. Jeżeli do tej pory nie ma żadnych objawów należy udać się na konsultację do lekarza.
Nie wszyscy wiedzą, kto kwalifikuje się do zabiegu implantacji zębów. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: prawie wszystko. Kto nie może poddać się tej operacji? Należy tego przede wszystkim unikać u dzieci, których ciała wciąż się rozwijają, których kości rosną bardzo szybko, których układ zębów stale się zmienia i które nie mogą bezpiecznie wszczepić implantów dentystycznych.
Nie ma ustalonych zasad między tabu zdrowia. Lekarz diagnozujący powinien sam ustalić, ale żadna choroba nie odmówi możliwości wszczepienia implantu zębowego w 100% przypadków. Jest to możliwe rozwiązanie nawet dla osób w podeszłym wieku lub cierpiących na osteoporozę.
Na koniec słowo do prokrastynatorów: nie trać czasu. Im szybciej zdecydujemy się na implanty, tym lepiej możemy wykorzystać dziury pozostawione przez naturalne zęby. Niestety zębodół będzie szybko rósł, a kość będzie się cofać, co może powodować problemy w późniejszej operacji i podczas gojenia.
Mając odpowiedzi na te pytania, powinniśmy lepiej zrozumieć, czego można się spodziewać po wszczepieniu implantów dentystycznych. Większość problemów wynika z obawy pacjenta, że nie wie, czego się spodziewać, ponieważ nie jest to procedura, przez którą przechodzi każdy i nie jest wykonywana zbyt często. Implanty dentystyczne mają niewiele przeciwwskazań, a sam zabieg nie jest niebezpieczny ani skomplikowany. Warto więc zastanowić się nad przełamaniem swoich lęków i zobaczeniem własnego zdrowia osobiście w klinice.