Posted on: 10 grudnia 2020 Posted by: wlasciciel12 Comments: 0
Ubezpieczenie OC - czy należy je wykupić?

Ubezpieczenie OC, AC, NNW i Assistance – które z nich powinno się wykupić? Który typ jest obowiązkowy, a który dodatkowy? W jakich przypadkach warto zainwestować w dany rodzaj ubezpieczenia? W przypadku tego pierwszego na rynku można znaleźć wiele ofert. W tym poradniku przekonasz się na co warto zwrócić uwagę podczas wykupywania ubezpieczenia komunikacyjnego i jak dostosować ofertę do indywidualnych potrzeb.

Odpowiedzialność prawna

Ubezpieczenie OC - czy należy je wykupić?W przypadku ubezpieczenia OC nie jest koniecznym sprawdzanie proponowanych warunków ubezpieczenia. Warto bowiem mieć świadomość, iż w praktycznie każdym przypadku zakres ochrony pojazdu jest identyczny. Wynika to z faktu, iż ustawa reguluje przeciętne sumy gwarancyjne. Aktualnie kwota ta wynosi 5 210 000 euro w przypadku szkody na osobie oraz 1 050 000 euro, jeśli szkodzie uległo mienie. Biorąc pod uwagę te informacje można śmiało zdecydować się na zakup najkorzystniejszej oferty pod względem finansowym. Każda z nich zabezpiecza bowiem na podobną sumę.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż ubezpieczenie OC stanowi to, które jest konieczne do wykupienia. W przypadku nie posiadania ubezpieczenia tego typu można narazić się na konsekwencje finansowe. Wysokość kary jest zależna od przerwy w ubezpieczeniu, zaś jej ostateczną wysokość wyznacza się na podstawie dwukrotności wynagrodzenia minimalnego, które można uzyskać w danym roku. Warto jednak nie zwlekać z wykupieniem ubezpieczenia OC, gdyż już kilkudniowa przerwa obliguje to opłaty karnej około 1000 zł.

Automatyczne wznowienie

Kierowca obawiający się o kolejną polisę powinien być spokojny. Za każdym razem, gdy wykupuje się ubezpieczenie OC jest ono automatycznie przedłużane w momencie, gdy kończy się umowa. Taka sytuacja ma miejsce pod warunkiem, iż właściciel pojazdu regularnie opłaca składki na polisę. W przypadku, gdy wpłaty się opóźniają OC nie przedłuży się, a to może powodować wiele problemów. Warto też w tym miejscu podkreślić, iż opłata karna nie jest jedyną konsekwencją nieposiadania aktualnego ubezpieczenia OC. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego bez ważnego ubezpieczenia, kierowca jest zobowiązany do wypłacenia należnego jego uczestnikom odszkodowania ze środków własnych. Właśnie z tego powodu należy dbać o to, by obowiązkowe ubezpieczenie było aktualne.

Autocasco

Ubezpieczenie OC jest tak naprawdę jedynym obowiązkowym do wykupienia. W przypadku autocasco sprawa wygląda zupełnie inaczej. Polisa, która chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi zarówno przez kierowcę jak i zdarzenia losowe nie jest obowiązkowa. Autocasco chroni również pojazd przed kradzieżą. Choć nie ma obowiązku wykupowania polisy AC to może okazać się ona bardzo przydatna. W tym miejscu warto podkreślić, iż bardzo często można kupić ją w pakiecie z ubezpieczeniem OC w przystępnej cenie. Decydując się na zakup takiej polisy warto zwrócić uwagę jakie zdarzenia obejmuje oferta. Do najważniejszych należą:

  • czy ubezpieczyciel zmniejsza sumę polisy w przypadku wypłaty odszkodowania,
  • czy kwota składek i łącznego ubezpieczenia jest stała,
  • jakie są udziały własne w szkodzie.

Warto sprawdzić te informacje, gdyż one determinują sytuacje, w których można uzyskać wypłatę ubezpieczenia. W przypadku droższych ofert AC zazwyczaj pakiet jest większy. Biorąc pod uwagę te fakty warto zwracać na nie uwagę podczas zakupu ubezpieczenia.

Assistance

Assistance to jeszcze jedno ubezpieczenie typu dobrowolnego. Gdy ma się wykupioną taką polisę możliwym jest uzyskanie pomocy w przypadku awarii lub też kolizji pojazdu. Posiadając ASS można liczyć na darmowe odholowanie pojazdu lub też jego naprawdę w trudnym miejscu. Jeśli pojazd zgaśnie na autostradzie z powodu braku paliwa, przedstawiciel ubezpieczyciela pojawi się na miejscu, aby pomóc kierowcy.

Chcąc wykupić polisę tego typu warto zastanowić się czy warto. Osoby, które często jeżdżą w dłuższe trasy powinny zdecydować się na rozszerzony pakiet usług z nielimitowanym holowaniem. Większe pakiety ASS oferują również pokrycie kosztów noclegu, wynajęcie zastępczego pojazdu, a w niektórych przypadkach nawet transport medyczny. Warto więc sprawdzić co oferują poszczególne oferty Assistance.

Następstwa nieszczęśliwych wypadków

Tak jak w przypadku dwóch poprzednich propozycji, NNW również nie jest obowiązkowym. Odszkodowanie z polisy tego typu można otrzymać w momencie, gdy dojdzie do śmiertelnego wypadku. Ubezpieczenie obejmuje zarówno kierowcę jak i jego pasażerów.

Decydując się na zakup ubezpieczenia NNW koniecznym jest zwrócenie uwagi na łączną sumę ubezpieczenia. Przeglądając różne oferty można bowiem natknąć się na znaczne rozbieżności w tym temacie. W niektórych przypadkach cała suma ubezpieczenia wypłacana jest tylko w momencie śmierci kierowcy lub pasażera, a część towarzystw ubezpieczeniowych wypłaca wówczas jedynie 50% kwoty. Przed podpisaniem umowy warto więc zapoznać się z tabelą uszczerbków i sprawdzić jak procentowo prezentują się wypłaty w następujących przypadkach. Ma się tu na myśli nie tylko utratę życia, ale również uszczerbki na zdrowiu.