Masz za sobą trudny okres związany ze śmiercią Twojego pupila? Chcesz go upamiętnić, jednak nie…
Ozonowanie pomieszczeń to ostatnimi czasy bardzo popularna metoda na pozbycie się chorobotwórczych patogenów. Niemniej jednak bardzo znane jest również usuwanie zanieczyszczeń za pomocą ultradźwięków. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym polega różnica między ultradźwiękami a ozonowaniem. Tymczasem jest ona zasadnicza. Kiedy wybrać ozonowanie https://ozonowanie-warszawa.info.pl/, a kiedy ultradźwięki? Co jest lepszym rozwiązaniem? Odpowiadamy.
Jak działa ozonowanie?
Na początku powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, jak w ogóle działa i czym jest ozonowanie. Ozonowanie mieszkania czy dezynfekcja biur za pomocą ozonu to ostatnio często używane sformułowania. Ozon ma bowiem silne właściwości biobójcze, dzięki czemu jest w stanie pozbyć się wirusów, grzybów czy bakterii. Ozon doskonale radzi sobie również z alergenami czy innymi patogenami. Sam sposób ozonowania przypomina nieco rozpylanie mgiełki. Generatory ozonu rozpylają ozon w pomieszczeniu. Ma on silne właściwości penetrujące, dlatego dociera do każdej szczeliny. Jest w stanie usunąć zanieczyszczenia nawet z najbardziej porowatych struktur. Ozonować można rzeczy (ubrania, meble czy buty), a także powietrza. Samo ozonowanie nie jest zabiegiem do końca dla człowieka bezpiecznym. Nikt nie może przebywać w pomieszczeniu, w którym rozpylany jest ozon. Technicy zajmujący się ozonowaniem ubrani są w specjalne kombinezony i maski. Duże stężenie ozonu sprawia bowiem, że staje się on niebezpieczny dla człowieka. Z pomieszczenia musimy usunąć również wszystkie rośliny, nie mogą w nim przebywać zwierzęta. Jedzenie powinniśmy owinąć szczelnie folią stretch bądź wynieść. Pomieszczenie, po rozpyleniu ozonu, musimy wietrzyć przez dłuższy czas. Co więcej, nie możemy do niego wchodzić przed upływem 2-3 godzin, dopóki ozon nie zmieni się w czysty tlen. Jeżeli jednak dochowamy procedur, to ozonowanie nie powinno nam zaszkodzić. Daje za to możliwość uzyskania całkowicie sterylnego powietrza i powierzchni.
Jak działają ultradźwięki?
Zupełnie czym innym jest czyszczenie rzeczy za pomocą ultradźwięków. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z myjką ultradźwiękową, która stanowi jak gdyby komorę. W niej możemy włożyć różnorodne przedmioty, które chcemy wyczyścić. Komora wypełniona jest wodą, a sama aparatura wytwarza ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Powodują one skuteczne odrywanie się różnego typu zabrudzeń od powierzchni czyszczonego przedmiotu. Myjki ultradźwiękowe stosują przede wszystkim salony fryzjerskie, kosmetyczne czy warsztaty samochodowe. Chodzi o to, aby usunąć z powierzchni przedmiotów nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Dodatkowo wiele punktów usługowych musi dbać o sterylność używanych narzędzi. Jest to obowiązek zgodny z zasadami sanepidowskimi. Istotne jest, że powierzchnie myte za pomocą myjki ultradźwiękowej nie są narażone na żadne zniszczenia. Jest to bardzo istotne przede wszystkim w przypadku delikatnych kruszców, które również mogą być oczyszczane za pomocą tej metody. Pamiętajmy, że ultradźwięki nie czyszczą same z siebie – musimy posiadać odpowiedni sprzęt, aby móc skorzystać z ich właściwości.
Co wybrać?
Zacznijmy od tego, że ozonowanie i ultradźwięki to zupełnie coś innego. Trudno jest porównać te dwie metody czyszczenia i dezynfekcji przedmiotów. Pamiętajmy, że ozonowanie ma znacznie https://ozonowanie24.waw.pl/ szersze zastosowanie. Ozon pozwala bowiem zdezynfekować i oczyścić powietrze. Nie uczynimy tego przy pomocy ultradźwięków. Owszem, niektóre oczyszczacze powietrza działają podobnie jak ultradźwięki. Nazywamy je nawet ultradźwiękowymi. Problem w tym, że zazwyczaj nie oczyszczaj one powietrza tak doskonale, jak ozon w dużym stężeniu. Co więcej, ozon jest w stanie wejść nawet w bardziej niedostępne zakamarki. Dzięki niemu możemy jednorazowo oczyścić powietrze oraz przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Tymczasem ultradźwięki znalazły zastosowanie głównie w czyszczeniu przedmiotów. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że ultradźwięki nie oczyszczą nam powietrza czy dużych przedmiotów. Nie używamy ich jednak w tych celach. Głównym zastosowaniem ultradźwięków jest czyszczenie, ozonu zaś – dezynfekcja. Nie zapominajmy o tym. Decydując się na ozonowanie pokoju nie liczmy na to, że będzie on idealnie czysty po całej operacji. Ozonowanie to nie czyszczenie. Tymczasem ultradźwięki mają co prawda właściwości biobójcze, jednak zabijają one jedynie niektóre wirusy czy bakterie. Ultradźwięki zazwyczaj wykorzystujemy w działalności gospodarczej, choć możemy również zakupić myjkę ultradźwiękową na użytek własny. Tymczasem przeprowadzanie ozonowania na własną rękę jest bardzo niebezpieczne. Chodzi bowiem o kwestie szkodliwości ozonu. Dlatego ozonowaniem zajmują się profesjonalne firmy usługowe. Czyszczenie ultradźwiękami możemy zaś przeprowadzić w domowych warunkach. Nie wymaga ono posiadania specjalnych umiejętności. Co więcej, ultradźwięki pozostają bezpieczne dla osoby, która zajmuje się czyszczeniem przedmiotów. Chcąc zapewnić ich sterylność, po czyszczeniu powinniśmy je jeszcze zdezynfekować.