Kurzajki na stopach, znane również jako brodawki, są dość powszechnym problemem skórnym, który dotyka ludzi…
Podologia – jak dbać o stopy – do wyglądu naszych stóp przywiązujemy bardzo dużą wagę w porze letniej, jednak powinniśmy dbać o nie przez cały rok. Niektóre zabiegi możemy wykonywać w domowym zaciszu, warto również porzucić zgubne nawyki, które wpływają na wygląd stóp. Jak dbać o nie niezależnie od pory roku? Oto porady podologa.
Odpowiednio dobrane obuwie
Zacznijmy od podstaw, a więc od obuwia, które nosimy na co dzień. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ wywierają buty na kondycję naszych stóp. Przede wszystkim zadbajmy https://satin.pl/jak-prawidlowo-dbac-o-stopy/ o to, aby były one wykonane z przewiewnych materiałów. Najgorsze, co możemy zafundować naszym stopom, to całodzienne przebywanie w wilgotnym otoczeniu. Sprzyja ono nie tylko powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, ale również grzybicy stóp. Pamiętajmy, aby w porze zimowej zmieniać obuwie po przyjściu do pracy – przebywanie przez cały dzień w kozakach nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Dobrze dobrane obuwie daje wrażenie, jak gdybyśmy w ogóle nie mieli go na stopach. Nie wybierajmy więc butów, które w jakikolwiek sposób uciskają nas bądź powodują dyskomfort. Warto pamiętać o noszeniu przewiewnych skarpetek, wykonanych na przykład z bawełny.
Kąpiele stóp i regularny peeling
Najlepszym sposobem na pozbycie się zrogowaciałego naskórka są kąpiele stóp. Wystarczy wlać do miski ciepłą wodę i dodać do niej odrobinę olejku nawilżającego. Kąpiel stóp powinna mieć miejsce przynajmniej 2 razy w tygodniu. Jeśli czujemy, że nasz naskórek staje się twardy, możemy usunąć go za pomocą specjalistycznego peelingu. Pamiętajmy, aby nie aplikować kosmetyku na suchą skórę, gdyż może to spowodować dodatkowe podrażnienia. Po kąpieli stopy musimy dokładnie osuszyć, a następnie zaaplikować na nie krem nawilżający. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele kosmetyków – część z nich można zakupić w profesjonalnych salonach podologicznych. Większość kosmetyków przeznaczona jest do pielęgnacji skóry suchej. Niemniej jednak w ofercie znajdziemy również kosmetyki do skóry wrażliwej, atopowej czy nawet dla cukrzyków. Możemy też sięgnąć po preparaty o działaniu antybakteryjnym lub przeciwgrzybiczym, dzięki czemu zredukujemy ryzyko powstawania chorób stóp.
Właściwe obcinanie paznokci
Obcinanie paznokci wydaje się prostą czynnością, jednak okazuje się, że wiele osób robi to w sposób nieprawidłowy. Na czym polega ich błąd? Przede wszystkim na używaniu niezdezynfekowanych narzędzi. Na cążkach, nożyczkach czy pilnikach gromadzą się liczne bakterie, które można usunąć wyłącznie za pomocą specjalistycznych preparatów. W przypadku metalowych elementów możemy posiłkować się przegotowaną wodą, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze środków dezynfekujących. Paznokcie obcinamy pod odpowiednim kątem, nie wykrzywiając urządzenia, z którego korzystamy.
Wietrzenie stóp – doskonały sposób na pozbycie się drobnoustrojów
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dobrym sposobem na pozbycie się bakterii czy grzybów jest wietrzenie stóp. Większość z nas spędza cały dzień w skarpetkach lub w rajstopach, podczas gdy zdrowo jest przynajmniej na kilka chwil je zdjąć. Skóra na stopach musi oddychać, aby proces wentylacji nie został zakłócony. W ciepłe dni starajmy się chodzić w lekkim obuwiu, bez skarpetek. Jednocześnie unikajmy terenów, na których nasze stopy mogą zostać poranione. Chodzi tutaj przede wszystkim o chodzeniu po świeżo skoszonej, ostrej trawie czy po kamieniach. W miarę możliwości starajmy się też spać bez skarpetek, aby odpowiednio przewietrzyć stopy w nocy.
Regularne zabiegi podologiczne
Z usług wyspecjalizowanego podologa wciąż korzysta niewiele osób, przy czym są to głównie kobiety – https://kerpro.pl/podologia-jak-dbac-o-stopy/. Najczęściej do gabinetu udajemy się w momencie, gdy borykamy się z jakimś problemem, na przykład modzelami czy wrastającym paznokciem. Niemniej jednak profesjonalny peeling podologiczny warto wykonać przynajmniej raz w roku, aby znacząco poprawić kondycję naszych stóp. Zabiegu nie jest w stanie wykonać kosmetyczka, która nie posiada odpowiedniego przygotowania – peeling podologiczny często mylony jest z kosmetycznym, jednak ten drugi skupia się w głównej mierze na usunięciu zrogowaciałego naskórka oraz przygotowaniu paznokci do malowania. Tymczasem peeling podologiczny traktuje stopy w ujęciu holistycznym. Skorzystajmy z niego zarówno wtedy, gdy ich stan pozostawia wiele do życzenia, jak i w celach profilaktycznych.
Jak dbać o zdrowie stóp?
Regularnie pojawiające się na stopach pęcherze, haluksy czy nawracająca grzybica to poważne problemy, z którymi należy udać się do lekarza. Często bagatelizujemy je we wczesnym stadium, jednak nieleczone nie znikają samoistnie. W trosce o zdrowie naszych stóp powinniśmy reagować szybko. Czasami wystarczy zmienić obuwie czy zastosować specjalistyczne środki lecznicze, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie poważniejszych działań. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze stopy pięknie się prezentowały, to regularnie odwiedzajmy gabinet podologa, a jeśli pojawiają się niepokojące objawy, udajmy się do lekarza.
Satin podolog Warszawa |
Podleśna 7 |
01-673 Warszawa |
228334787 |
www.satin.pl |
Spondylus podolog Szczecin |
Aleja Papieża Jana Pawła II 36 |
70-453 Szczecin |
665035035 |
spondylus-podologia.pl |
Kerpro sklep podologiczny |
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1 |
01-882 Warszawa |
223546332 |
www.kerpro.pl |