Ozonowanie pomieszczeń to ostatnimi czasy bardzo popularna metoda na pozbycie się chorobotwórczych patogenów. Niemniej jednak bardzo…
Ubezpieczenie OC – czy należy je wykupić? Ubezpieczenie OC, AC, NNW i Assistance – które z nich powinno się wykupić? Który typ jest obowiązkowy, a który dodatkowy? W jakich przypadkach warto zainwestować w dany rodzaj ubezpieczenia? W przypadku tego pierwszego na rynku można znaleźć wiele ofert. W tym poradniku przekonasz się na co warto zwrócić uwagę podczas wykupywania ubezpieczenia komunikacyjnego i jak dostosować ofertę do indywidualnych potrzeb.
Odpowiedzialność prawna
W przypadku ubezpieczenia OC nie jest koniecznym sprawdzanie proponowanych warunków ubezpieczenia. Warto bowiem mieć świadomość, iż w praktycznie każdym przypadku zakres ochrony pojazdu jest identyczny. Wynika to z faktu, iż ustawa reguluje przeciętne sumy gwarancyjne. Aktualnie kwota ta wynosi 5 210 000 euro w przypadku szkody na osobie oraz 1 050 000 euro, jeśli szkodzie uległo mienie. Biorąc pod uwagę te informacje można śmiało zdecydować się na zakup najkorzystniejszej oferty pod względem finansowym. Każda z nich zabezpiecza bowiem na podobną sumę.
W tym miejscu warto zaznaczyć, iż ubezpieczenie OC stanowi to, które jest konieczne do wykupienia. W przypadku nie posiadania ubezpieczenia tego typu można narazić się na konsekwencje finansowe. Wysokość kary jest zależna od przerwy w ubezpieczeniu, zaś jej ostateczną wysokość wyznacza się na podstawie dwukrotności wynagrodzenia minimalnego, które można uzyskać w danym roku. Warto jednak nie zwlekać z wykupieniem ubezpieczenia OC, gdyż już kilkudniowa przerwa obliguje to opłaty karnej około 1000 zł.
Automatyczne wznowienie
Kierowca obawiający się o kolejną polisę powinien być spokojny. Za każdym razem, gdy wykupuje się ubezpieczenie OC jest ono automatycznie przedłużane w momencie, gdy kończy się umowa. Taka sytuacja ma miejsce pod warunkiem, iż właściciel pojazdu regularnie opłaca składki na polisę. W przypadku, gdy wpłaty się opóźniają OC nie przedłuży się, a to może powodować wiele problemów. Warto też w tym miejscu podkreślić, iż opłata karna nie jest jedyną konsekwencją nieposiadania aktualnego ubezpieczenia OC. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego bez ważnego ubezpieczenia, kierowca jest zobowiązany do wypłacenia należnego jego uczestnikom odszkodowania ze środków własnych. Właśnie z tego powodu należy dbać o to, by obowiązkowe ubezpieczenie było aktualne.
Autocasco
Ubezpieczenie OC jest tak naprawdę jedynym obowiązkowym do wykupienia. W przypadku autocasco sprawa wygląda zupełnie inaczej. Polisa, która chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi zarówno przez kierowcę jak i zdarzenia losowe nie jest obowiązkowa. Autocasco chroni również pojazd przed kradzieżą. Choć nie ma obowiązku wykupowania polisy AC to może okazać się ona bardzo przydatna. W tym miejscu warto podkreślić, iż bardzo często można kupić ją w pakiecie z ubezpieczeniem OC w przystępnej cenie. Decydując się na zakup takiej polisy warto zwrócić uwagę jakie zdarzenia obejmuje oferta. Do najważniejszych należą:
- czy ubezpieczyciel zmniejsza sumę polisy w przypadku wypłaty odszkodowania,
- czy kwota składek i łącznego ubezpieczenia jest stała,
- jakie są udziały własne w szkodzie.
Warto sprawdzić te informacje, gdyż one determinują sytuacje, w których można uzyskać wypłatę ubezpieczenia. W przypadku droższych ofert AC zazwyczaj pakiet jest większy. Biorąc pod uwagę te fakty warto zwracać na nie uwagę podczas zakupu ubezpieczenia.
Sprawdź koniecznie:
- ubezpieczenie oc samochodu ciężarowego https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ac-samochodu-ciezarowego-i-dostawczego/
- ubezpieczenie oc dla firmy budowlanej https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-remontowo-budowlanej/
- ubezpieczenie OCP https://www.fullpolisa.pl/
- OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/
Assistance
Assistance to jeszcze jedno ubezpieczenie typu dobrowolnego. Gdy ma się wykupioną taką polisę możliwym jest uzyskanie pomocy w przypadku awarii lub też kolizji pojazdu. Posiadając ASS można liczyć na darmowe odholowanie pojazdu lub też jego naprawdę w trudnym miejscu. Jeśli pojazd zgaśnie na autostradzie z powodu braku paliwa, przedstawiciel ubezpieczyciela pojawi się na miejscu, aby pomóc kierowcy. Chcąc wykupić polisę tego typu warto zastanowić się czy warto. Osoby, które często jeżdżą w dłuższe trasy powinny zdecydować się na rozszerzony pakiet usług z nielimitowanym holowaniem. Większe pakiety ASS oferują również pokrycie kosztów noclegu, wynajęcie zastępczego pojazdu, a w niektórych przypadkach nawet transport medyczny. Warto więc sprawdzić co oferują poszczególne oferty Assistance.
Następstwa nieszczęśliwych wypadków
Tak jak w przypadku dwóch poprzednich propozycji, NNW również nie jest obowiązkowym. Odszkodowanie z polisy tego typu można otrzymać w momencie, gdy dojdzie do śmiertelnego wypadku. Ubezpieczenie obejmuje zarówno kierowcę jak i jego pasażerów.
Decydując się na zakup ubezpieczenia NNW koniecznym jest zwrócenie uwagi na łączną sumę ubezpieczenia. Przeglądając różne oferty można bowiem natknąć się na znaczne rozbieżności w tym temacie. W niektórych przypadkach cała suma ubezpieczenia wypłacana jest tylko w momencie śmierci kierowcy lub pasażera, a część towarzystw ubezpieczeniowych wypłaca wówczas jedynie 50% kwoty. Przed podpisaniem umowy warto więc zapoznać się z tabelą uszczerbków i sprawdzić jak procentowo prezentują się wypłaty w następujących przypadkach. Ma się tu na myśli nie tylko utratę życia, ale również uszczerbki na zdrowiu.