Posted on: 30 listopada 2021 Posted by: wlasciciel Comments: 0
Biuro rachunkowe Łódź

Na rynku działa obecnie bardzo wiele biur rachunkowych. Teoretycznie dzięki dużej konkurencji przedsiębiorcy mają o wiele większy wybór, jednak w praktyce nawiązanie współpracy z właściwym biurem rachunkowym nie jest proste. Co powinno mieć w swojej ofercie dobre biuro rachunkowe?

Kompleksowe usługi księgowe – biuro rachunkowe Łódź

Podstawowym zadaniem biura rachunkowego jest prowadzenie księgowości klientów. Niektórzy mogą prowadzić uproszczoną rachunkowość, co jest z pewnością tańszym i łatwiejszym rozwiązaniem. Uproszczona księgowość prowadzona jest głównie na potrzeby obliczania podatku dochodowego oraz VAT. Niemniej jednak wiele biur rachunkowych nie ma jej w swojej ofercie, gdyż zajmują się one prowadzeniem rachunkowości znacznie większych firm.

Dobre biuro rachunkowe z Łodzi Wiol https://www.wiol.com.pl/ powinno oferować prowadzenie księgowości zarówno uproszczone, jak i pełnej. Zwykle początkujący przedsiębiorcy decydują się na rachunkowość uproszczoną, jednak nie są w stanie przewidzieć momentu, w którym będą musieli przejść na pełne księgi. Często ma to miejsce po kilku latach prowadzenia firmy, ze względu na przekroczenie rocznego limitu przychodów. Biuro rachunkowe powinno oferować kompleksowe usługi księgowe, a dodatkowo także doradztwo księgowe. Przedsiębiorcy często bowiem zorientowani są w przepisach podatkowych, natomiast nie mają większej wiedzy na temat przepisów prawa bilansowego.

Doradztwo podatkowe – biuro rachunkowe Łódź

Prowadzenie księgowości nierozerwalnie związane jest z podatkami. Każdy przedsiębiorca musi rozliczać się z urzędem skarbowym z podatku dochodowego, niektórzy także z podatku VAT. Rozliczeniami miesięcznymi zwykle zajmują się księgowi, sporządzając przy tym deklaracje podatkowe. Niemniej jednak przedsiębiorcy zobowiązani są również opłacać innego rodzaju podatki, takie jak na przykład od nieruchomości czy od czynności cywilno-prawnych. Kwestie podatkowe wielu osobom prowadzącym działalność gospodarczą spędzają sen z powiek. Nic dziwnego, bowiem prawo podatkowe w naszym kraju jest niezwykle skomplikowane, a co więcej ustawodawca bardzo często wprowadza do niego zmiany czy korekty.

Przedsiębiorcy, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości czy pytania w kwestiach podatkowych, zwykle zgłaszają się z nimi do księgowych. Powinni jednak mieć świadomość, że osoby prowadzące księgi rachunkowe nie mają prawa udzielać porad podatkowych. Mogą to zrobić wyłącznie osoby, które posiadają uprawienia doradcy podatkowego. Dobre biuro rachunkowe w Łodzi oferuje nie tylko prowadzenie księgowości, ale również profesjonalne doradztwo podatkowe. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc specjalistów w każdej sytuacji. Nie ma przy tym konieczności kompletowania dokumentacji księgowej, gdy wybieramy się do doradcy podatkowego. Wszystkie dokumenty są bowiem na miejscu, a doradca może się z nimi zapoznać jeszcze przed planowanym spotkaniem. Przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że jedynie porada uzyskana od doradcy podatkowego jest naprawdę wartościowa. Księgowi, co do zasady, nie mogą ich udzielać.

Kadry, płace, finanse – biuro rachunkowe Łódź

Biuro rachunkowe Łódź
Biuro rachunkowe Łódź

Prowadzenie firmy związane jest nie tylko z księgowością oraz z podatkami. Wielu przedsiębiorców dodatkowo zatrudnia pracowników, którym muszą wypłacać co miesiąc wynagrodzenie. Co więcej, zobowiązani są oni odprowadzać za nich składki ZUS, a także dopełniać kwestii formalnych związanych z zawarciem umowy o pracę. Wszystkie sprawy kadrowe i płacowe pracodawcy mogą powierzyć biuru rachunkowemu w Łodzi. Ważne, aby jeden podmiot prowadził zarówno księgowość, jak i kadry oraz płace.

Wbrew pozorom te dwie dziedziny są ze sobą nierozerwalnie związane, dlatego też dobrze jest skupić te usługi w jednym miejscu. Przedsiębiorcy, którzy początkowo nie zatrudniają pracowników, również powinni nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, które prowadzi dodatkowo kadry i płace. Wszystko dlatego, że nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli zatrudnić pierwszego pracownika. Dodatkowo biuro rachunkowe z Łodzi oferuje kompleksową pomoc finansową, która jest niezbędna wszystkim przedsiębiorcom. Chodzi tutaj przede wszystkim o doradztwo finansowe, które pomoże podejmować przemyślane decyzje. Dotyczy to nawet początkujących przedsiębiorców, którzy poszukują źródeł finansowania.

Podsumowanie wiedzy

Doświadczony księgowy powinien umieć doradzić na przykład po kątem wyboru odpowiedniej dotacji na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Co ważne, księgowy prowadzący firmę, powinien również wstępnie ocenić możliwość pozyskania kolejnych źródeł finansowania. Firmy leasingowe, faktoringowe oraz banki posiadają co prawda własne wytyczne odnośnie oceny konkretnych klientów, niemniej jednak księgowy powinien umieć doradzić odnośnie wyboru kolejnych źródeł finansowania. Wielu przedsiębiorców samodzielnie podejmuje decyzje finansowe, jednak porada doświadczonego księgowego może okazać się niezwykle cenna. Co istotne, aby móc doradzać klientom w kwestiach finansowych, nie trzeba posiadać żadnych dodatkowych uprawnień, w przeciwieństwie do doradztwa podatkowego. Wybierzmy do współpracy biuro, które kompleksowo zaopiekuje się nie tylko księgowością, ale również finansami przedsiębiorcy.

angielski francuski niemiecki hiszpański