Posted on: 30 listopada 2021 Posted by: wlasciciel Comments: 0
Ćwiczenia dla seniorów w domu spokojnej starości

Ćwiczenia dla seniorów w domu spokojnej starości: dom spokojnej starości to miejsce, do którego trafiają osoby, które z powodu choroby lub wieku nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Warto wiedzieć, że w takich miejscach osoby starsze mają możliwość uczestniczenia w dedykowanych ćwiczeniach, dzięki którym może poprawia się ich sprawność fizyczna a dodatkowo zmniejsza się ryzyko zachorowania na groźne schorzenia. W poniższym artykule omawiamy wszystko, co warto wiedzieć na temat korzyści wiążących się z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych przez osoby starsze. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Dlaczego osoby starsze powinny wykonywać ćwiczenia fizyczne?

Wszyscy specjaliści jednogłośnie podkreślają, że osoby starsze powinny wykonywać jak najwięcej ćwiczeń fizycznych. Jest to szczególnie ważne, jeżeli dana osoba chce cieszyć się sprawnością fizyczną oraz dobrym zdrowiem. Warto zaznaczyć, że dzięki takim ćwiczeniom znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób w układzie sercowo-naczyniowym lub mięśniowo-szkieletowym.
Wprowadzenie ćwiczeń fizycznych ma ogromne znaczenie zwłaszcza u osób, które przekroczyły 60-ty rok życia. Dzięki temu senior będzie cieszył się dobrym zdrowiem a także dłuższym życiem. W każdym profesjonalnym domu opieki społecznej osoby starsze aktywizuje się do wykonywania ćwiczeń, ponieważ ma to zbawienny wpływ na ogólny stan ich zdrowia.

Do czego prowadzi przewlekły siedzący tryb życia u osób starszych?

Siedzący tryb życia powoduje określone dolegliwości u osób w każdym wieku, jednak najbardziej negatywne konsekwencje mogą spotkać osoby starsze. W wielu przypadkach siedzący tryb życia u seniorów nie jest kwestią wyboru, tylko przymusem wynikającym z towarzyszących, zaawansowanych chorób. To z kolei powoduje, że u osoby starszej rozwijają się bardzo negatywne powikłania, które pogarszają jego samopoczucie. W wielu przypadkach dochodzi nawet do śmierci lub trwałego kalectwa.

Gdy u osoby starszej pojawią się odleżyny, prowadzi to do zakrzepicy i posocznicy, a w dalszej konsekwencji do śmierci. Z tego powodu tak ważne jest, aby zastosować wówczas określone ćwiczenia dla seniorów. Za przygotowanie zestawu ćwiczeń powinien być odpowiedzialny profesjonalny specjalista z domu opieki dla seniora, który posiada w tym względzie odpowiednią wiedzę. Ćwiczenia muszą być również wykonywane we właściwy sposób, zgodny z wytycznymi.

Rodzaje ćwiczeń dla osób starszych

Obecnie w medycynie wyróżnia się specjalną dyscyplinę – mianowicie terapię ruchową osób starszych, która zajmuje się tworzeniem rozmaitych ćwiczeń fizycznych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Specjaliści pracują nad stworzeniem takich ćwiczeń, które w jak największym stopniu będą zapobiegały występowaniu wielu groźnych chorób. Jednocześnie wykwalifikowani lekarze i eksperci zatrudniani przez domy spokojnej starości zwracają szczególną uwagę na to, aby dbać nie tylko o fizyczny rozwój starszego człowieka, ale również o jego psychikę, ponieważ także ona pełni szczególnie ważną rolę.

Terapia ruchowa u osób starszych może przybierać bardzo różnorodne formy. Poczynając od porannych ćwiczeń takich jak przysiady czy trucht w miejscu, przez wolne spacery, trucht, zajęcia sportowe w grupach i wiele, wiele innych. Najlepiej, gdy ćwiczenia mogą być realizowane w domu seniora w małych grupach. Wówczas seniorzy czują się dobrze oraz – w miarę możliwości – nie są skrępowani. Dzięki systematycznemu wykonywaniu ćwiczeń fizycznych przez osoby starsze znacząco usprawniona zostaje praca układu nerwowego, poprawia się kondycja mięśni i innych narządów. Ogromnie ważną rolę pełni poprawa krążenia krwi i limfy, stąd specjaliści od ćwiczeń przygotowują specjalne ćwiczenia usprawniające także działanie organizmu w tym zakresie.

Joga, pływanie, nordic walking i wiele innych – możliwości jest naprawdę sporo!

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, regularna aktywność fizyczna ma wręcz zbawienny wpływ na ogólny stan zdrowia u osób starszych. Wynika to z tego, że dzięki regularnym ćwiczeniom zmniejsza się ryzyko zachorowania na groźne schorzenia, a dodatkowo usprawniona zostaje koordynacja ruchowa.
Seniorzy przebywający w domu spokojnej starości nie powinni jednak wykonywać ćwiczeń na własną rękę. Decyzję odnośnie wyboru ćwiczeń powinni podjąć w uzgodnieniu ze specjalistą, który podpowie im, jakie ćwiczenia będą dla nich dobre. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie można dopuścić do przeciążenia mięśni, gdyż w starszym wieku ryzyko występowania urazów jest znacznie wyższe niż w przypadku osób młodych.

Do najpopularniejszych ćwiczeń fizycznych, które wykonują osoby w wieku starszym, zalicza się pływanie, spacery, trucht, nordic walking, pilates, fitness czy joga. Należy zaznaczyć, że u osób starszych bardzo istotna jest dbałość o kręgosłup, dlatego też w żadnym wypadku nie wolno wykonywać zaawansowanych treningów na własnym rękę, gdyż mogłoby to nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji.

Treningi dla osób starszych w domu seniora zawsze muszą być dostosowywane do ich stanu zdrowia i ograniczeń fizycznych ich organizmu. U osób starszych znacznie ważniejsza jest systematyczność ćwiczeń aniżeli ich intensywność – podkreślają eksperci.

angielski francuski niemiecki hiszpański