Posted on: 20 kwietnia 2020 Posted by: wlasciciel12 Comments: 0

Każdy z nas ostatnimi czasy zauważył, że na ulicach polskich miast jest pełno obywateli Ukrainy. Oczywiście na pierwszy rzut oka trudno jest się zorientować, że są to osoby z innego kraju. Najczęściej rozpoznajemy to po ich języku czy też po dosyć specyficznym akcencie. Gdzie Ukraińcy powinni szukać dla siebie pracy w naszym kraju? Jakie najczęściej zajmują posady? Ile zarabiają? O tym wszystkim dowiemy się z poniższego artykułu.

Sposoby na szukanie pracy dla Ukraińców?

Okazuje się, że pracy dla Ukraińców https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy-zachodniopomorskie/ jest cała masa. Wystarczy, że obywatele Ukrainy się odpowiednio rozejrzę. Ogólnie rzecz biorąc część Ukraińców już przyjeżdża ze znalezioną przez siebie pracą. Na Ukrainie mają pewne swoje państwowe instytucje, które pomagają poszukiwać oferty. W takiej sytuacji obywatel Ukrainy przekracza granice i nie musi szukać kompletnie żadnej pracy, ponieważ wszystko ma już załatwione. Najczęściej pracodawcy oferują także obywatelom Ukrainy miejsce zamieszkania. Raczej na początku nie stać ich, aby wynająć sobie samodzielnie mieszkanie. Tym bardziej, że ceny mieszkań, jak i także ich wynajmu idą znacząco w górę.

Jednak jest także spora grupa osób, które przyjeżdżają do Polski i kompletnie nie mają żadnej pracy załatwionej. Co w takim przypadku? W takiej sytuacji możliwości jest kilka.

Pierwszą możliwością jest szukanie pracy samodzielnie. W Polsce, aż roi się od ofert pracy zarówno w sieci, jak i także w prasie. Wiele osób mogłoby powiedzieć, że jak mają oni sobie poradzić, skoro w większości nie znają języka. W tym sęk, że większość pracodawców zatrudnia w swojej firmy osoby, które tłumaczą na język ukraiński wszystkie ogłoszenia. W ten sposób nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy obywatel Ukrainy mógł samodzielnie znaleźć pracę. Dla obywateli Ukrainy są także organizowane specjalne spotkania czy też specjalne targi pracy. Podczas nich swoją ofertę przedstawiają pracodawcy, którzy przedstawiają wszelkiego rodzaju dostępne oferty. Obywatele ze wschodu mogą zatem dowolnie wybierać pośród posad, które ich wstępnie interesują.

 

Co zatem dla Ukraińców jest lepszą drogą? Na pewno pewniejszą oraz mniej stresującą drogą jest załatwienie wszelkich formalności, wybór pracy oraz posiadanie stałego lokum. Wówczas dana osoba ma zaoszczędzone nerwy. Spokojnie może sobie przyjechać i od razu zacząć pracować. Dzięki temu są w stanie uzyskać płynność finansową i nie mają żadnego większego zastoju. Oczywiście nie u wszystkich jest to możliwe. Jednak miejsc pracy jest, tyle że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Najczęściej zajmowane posady przez Ukraińców

Gdy przeglądamy sobie oferty pracy dla Ukraińców, to od razu rzuca nam się w oczy, że praca dla Ukraińców to głównie praca fizyczna https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/oferty-pracy/. Obywatele Ukrainy mają ten problem, że nawet obojętnie jakie szkoły czy też uczelnie by ukończyli, to tak naprawdę ich świadectwa oraz certyfikaty w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej kompletnie się nie liczą. Jest to dla nich spory problem. Czasami niektóre osoby są na tyle wykształcone, a tak naprawdę im to nic nie daje. Musimy mieć to na uwadze. W związku z powyższym tak naprawdę praca dla Ukraińców to głównie praca fizyczna. Wielu Ukraińców pracuje na budowach, przy remontach, na magazynach czy też hurtowniach. Dużo Ukraińców także możemy spotkać w sklepach oraz w restauracjach. Dużo Ukrainek pracuje w knajpach dużych miejscowości turystycznych jak Zakopane, Sopot, Gdańsk, Gdynia czy też Karpacz. Można się także spotkać z wieloma opiniami Polaków, że praca Ukraińców z klientem nie powinna mieć miejsca w momencie gdy nie znają języka polskiego. Obsługiwanie klienta, w języku którego się nie zna jest niekomfortowe. Co więcej jest to niekomfortowe zarówno dla jednej, jak i także dla drugiej strony. Każdy z nas powinien mieć tego świadomość. Mimo to takie sytuacje się zdarzają. Z drugiej jednak strony jest to szansa dla obywateli Ukrainy, aby obyli się z językiem polskim i go nauczyli. Każdy ma swoje zdanie na ten temat.

 

Ile zarabiają Ukraińcy?

Powiedzieliśmy sobie już wiele o pracy dla Ukraińców. Jednak praca pracą, ale najważniejsze w niej są zarobki. Nikt nie chodzi do pracy dla samej przyjemności. Do pracy chodzimy, aby móc zarobić pieniądze. Najlepiej, aby były to pieniądze konkretne. Ile zatem zarabiają Ukraińcy? Jak się kształtują ich zarobki? Niestety w większości przypadków obywatele Ukrainy zarabiają zdecydowanie mniej od Polaków. W niektórych firmach są zatrudniania „na czarno” i zarabiają wiele poniżej najniższej krajowej. Każdy w związku z tym powinien mieć tę świadomość. Szczególnie pracodawcy powinni w końcu traktować Ukraińców jak normalnych pracowników, a nie jako jakiś gorszy sort. Jest to absolutnie nie do przyjęcia. Miejmy także na uwadze, że w dzisiejszych czasach Ukraińcy nie chcą żyć w swoim ojczystym kraju. W związku z tym zgadzają się na każde warunki, aby tylko móc zostać w Polsce. Wielu pracodawców niestety to wykorzystuje i oferuje takie, a nie inne warunki. Praca dla Ukraińców powinna być godna oraz przede wszystkim na umowę.

 

 

angielski francuski niemiecki hiszpański