Posted on: 6 kwietnia 2020 Posted by: wlasciciel Comments: 0
Klinika ortopedyczna - leczenie stawów i kości

Klinika ortopedyczna – leczenie stawów i kości – w obecnych czasach wady narządu ruchu występują coraz częściej, dotyczą ludzi w każdym wieku, często również dzieci. Leczeniem i diagnozowaniem tego typu chorób zajmują się ortopedzi, pracujący w klinikach ortopedycznych. W klinikach ortopedycznych zatrudnianie są także inni specjaliści, diagności, neurolodzy, rehabilitanci, fizjoterapeuci.

Ortopedia to bardzo złożony dział medycyny, dlatego leczenie musi być kompleksowe. Kliniki ortopedyczne mieszczą się w każdym większym mieście, mogą zajmować się leczeniem ogólnym chorób narządu ruchu, również specjalizować się w specjalistycznym leczeniu jednego narządu, np. kręgosłupa lub kolan. Niektóre kliniki specjalizują się w ortopedii i medycynie sportowej. Leczą kontuzje i urazy powstałe pod wpływem aktywności fizycznej lub jej braku. Każdy ortopeda z Ortho Expert posiada swoją specjalizację.

Klinika ortopedyczna – diagnostyka

Kliniki ortopedyczne przyjmują pacjentów z urazami kości, stawów, z wadami wrodzonymi lub nabytymi. Podstawowe problemy, z jakimi zgłaszają się pacjenci to:

 • urazy kości i stawów
 • choroby zwyrodnieniowe stawów
 • bóle kręgosłupa
 • wady wrodzone i nabyte
 • bóle kończyn dolnych i górnych
 • kwalifikacja do zabiegów operacyjnych
 • opieka po zabiegach operacyjnych

Aby postawić diagnozę  lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad, wykonać badanie palpacyjne oraz skierować pacjenta na badanie dodatkowe. Pierwszym, podstawowym badanie w ortopedii jest badanie rentgenowskie. RTG dokładnie uwidacznia układ kostny, pokazuje złamania, przemieszczenia kości oraz zmiany zwyrodnieniowe. Innym często wykonywanym badaniem jest usg, które pozwala na ocenę stanu mięśni, więzadeł i stawów. Badanie daje możliwość oceny zmian, jakie zaszły w wyniku urazu czy stanu zapalnego. Pozwala również ocenić, czy w obrębie kości nie występuje jakaś zmiana, obrzęk, cysta, guz lub tętniak. Innym badaniem stosowanym w ortopedii jest tomografia komputerowa. Pozwala na precyzyjne różnicowanie gęstości tkankowej narządów wewnętrznych. Otrzymany obraz jest w różnych wymiarach i przekrojach. Najdokładniejszym badaniem jest rezonans magnetyczny, który bardzo dokładnie pokazuje wszystkie, nawet najmniejsze zmiany w obrębie narządu ruchu. 

Klinika ortopedyczna – leczenie

Po postawieniu diagnozy, pacjent najczęściej wymaga kompleksowego leczenia. Jednym z jego etapów jest likwidacja bólu, głównie przez środki farmakologiczne. Bardzo ważna w leczeniu narządu ruchu jest rehabilitacja. W klinikach ortopedycznych pracują doświadczeni rehabilitanci i lekarze medycyny sportowej, którzy dbają o zdrowie pacjentów, wykonują różnorodne zabiegi, których celem jest przywrócenie sprawności, która umożliwiałaby normalne funkcjonowanie. 

Operacje z dziedziny ortopedii

Klinika ortopedyczna - leczenie stawów i kości
Klinika ortopedyczna – leczenie stawów i kości

Niektóre schorzenia są niemożliwe do wyleczenia w sposób bezinwazyjny. W klinikach ortopedycznych wykonuje się operacje, często skomplikowane, które często ratują życie lub przywracają sprawność i możliwość samodzielnego funkcjonowania. Najczęściej operacje wykonuje się jako leczenie powypadkowe. Lekarze operują pęknięte kończyny, kręgosłup, walczą o zdrowie pacjentów po wypadkach komunikacyjnych. Równie często wykonywane są operacje, które naprawiają powikłania po złamaniach, skręceniach itp. oraz operacje, w czasie których leczone są wady wrodzone oraz choroby zwyrodnieniowe. Często wykonywane są zabiegi endoprotezoplastyki stawów, biodra i kolana. Popularną metodą stosowaną w ortopedii jest artroskopia. Jest to mało inwazyjna metoda, która szybko naprawia chory staw, nie wymaga długiej hospitalizacji oraz zapewnia szybki powrót do sprawności. Metodą artroskopową często leczy się choroby i urazy kolan. Inne często wykonywane operacje w klinice ortopedycznej to

 • operacje ortopedyczne kończyn dolnych,
 • operacje ortopedyczne kończyn górnych,
 • operacje ortopedyczne kręgosłupa,
 • operacje nowotworów kości, 
 • operacje przepukliny, 
 • inne operacje ortopedyczne np. operacja ortopedyczna wypełnienia torbieli kostnych biomateriałem, operacja ortopedyczna tkanek miękkich,  szycie ścięgien i mięśni
 • endoprotezy

Kliniki ortopedyczne wykonują bardzo dużo operacji kolan (artroskopia w Ortho Expert https://ortho-expert.pl/artroskopia-szczecin/). Na problemy z kolanami cierpi coraz więcej ludzi. Wynika to z braku ruchu, przeciążeń, urazów oraz zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej wykonuje się:

 • operacje zeszycia uszkodzeń łąkotek
 • operację częściowego usunięcia uszkodzonego fragmentu łąkotki
 • rekonstrukcje łąkotek i więzadeł
 • kompleksowe leczenie operacyjne niestabilności rzepki
 • leczenie uszkodzeń chrząstki stawowej
 • leczenie wczesnego i zaawansowanego stadium choroby zwyrodnieniowej kolana.

Ortopedia dzieci

W klinikach ortopedycznych leczone są również dzieci. Kliniki oferują kompleksową diagnostykę, leczenie i rehabilitacje. Przyjmowane są już dzieci od pierwszych dni życia, u których stwierdzono poważne nieprawidłowości. Dzieci najczęściej są leczone z powodu urazów stawów ramiennych, kolanowych, z powodu zmian zapalnych kości lub stawów. Leczone są również guzy i nowotwory kości. U dzieci często rozpoznawane są wady postawy, najczęściej są to plecy okrągłe, wklęsłe, płaskie, skolioza, koślawe kolana lub płaskostopie. Ortopedia dziecięca Ortho Expert w Szczecinie to dość rozwinięta gałąź medycyny.

Kliniki ortopedyczne przyjmują pacjentów państwowo, na NFZ lub prywatnie. Są bardzo oblegane, ponieważ z każdym rokiem rośnie liczba osób, które cierpią bóle kości lub stawów.