Posted on: 1 czerwca 2021 Posted by: wlasciciel Comments: 0
Witamina D - jaka najlepsza?

Witamina D – jaka najlepsza? Witamina D stanowi jedną z najważniejszych witamin i jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jak się okazuje, dostarczenie sobie witaminy D w sposób naturalny może być i w wielu przypadkach jest niemożliwe. Mimo to, dobrze byłoby mieć świadomość tego, jak można dostarczyć organizmowi witaminę słońca w sposób naturalny. Koniecznie trzeba także wiedzieć, jakie produkty stanowią bogatą skarbnicę witaminy D. Należy mieć także świadomość tego, kiedy warto sięgnąć po suplementację. Suplement powinien być także wybrany wyjątkowo starannie. W przeciwnym bowiem razie mowy o efektach suplementacji mowy być niestety nie może.

W czym znajduje się witamina słońca?

Witamina D bardzo często bywa określania mianem witaminy słońca. Nic w tym dziwnego, bo aby zapewnić sobie dzienną dawkę tej witaminy wystarczy zażywać kąpieli słonecznej przez kwadrans. Dla zdecydowanej większości osób jest to możliwe późną wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Niestety, późną jesienią, zimą, a także wczesną wiosną zażywanie kąpieli słonecznych może nie być możliwe. Ponadto, trzeba mieć także świadomość tego, że przebywanie na słońcu jest niemożliwe w pochmurne i deszczowe dni. Witamina D znajduje się także w wielu produktach spożywczych. Mowa tu między innymi o jajkach, a także o pełnym mleku czy maśle. Nie sposób nie zauważyć, że witamina słońca znajduje się również w serach długo dojrzewających oraz w wątrobie. Nie sposób nie zauważyć, że witamina D znajduje się też w olejach roślinnych. Bogatym jej źródłem są także tłuste ryby, takie jak sardele, śledzie czy łosoś pacyficzny. Jeżeli więc odpowiednio się postaramy, możliwe będzie dostarczenie sobie odpowiedniej ilości witaminy D. W miesiącach, w których nie możemy dostarczyć sobie odpowiedniej ilości witaminy D należy pomyśleć o suplementacji. W przeciwnym bowiem razie funkcjonowanie naszego organizmu może zostać poważnie zaburzone. Jeśli mamy prawidłowy poziom witaminy D w organizmie i chcemy go podtrzymać, wystarczająca będzie zazwyczaj witamina D3 2000.

Polecamy uwadze:

Po co nam witamina D i jakie są skutki niedoboru?

Witamina D - jaka najlepsza?
Witamina D – jaka najlepsza?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie są objawy niedoboru witaminy D3 w organizmie. Tymczasem znajomość objawów niedoboru tej ważnej witaminy może pomóc nam w ustrzeżeniu się poważnych powikłań. Bardzo powszechnym objawem niedoboru witaminy słońca są bóle stawów, mięśni oraz kości. Niestety, na tym nie koniec. Niedobór witaminy D może manifestować się również opornością na insulinę, a także chronicznym zmęczeniem. Nie sposób nie zauważyć, że o niedoborze witaminy D mogą świadczyć także różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Mowa tu między innymi o depresji, ale także o zaburzeniach lękowych czy o nerwicy. Nie sposób nie zauważyć, że niedobór witaminy słońca może manifestować się także różnego rodzaju problemami skórnymi. Mowa tu między innymi o trądziku, a także o łuszczycy. Są to przewlekłe choroby skóry, których leczenie jest bardzo trudne i wymaga samozaparcia. Wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci także mogą zwiastować niedobór witaminy słońca. Warto także pamiętać o tym, że niedobór witaminy D3 jest bardzo powszechny w niektórych rodzajach schorzeń. Mowa tu między innymi o zaburzeniach funkcjonowania tarczycy. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenie dotyczące tego, że cierpimy na niedobór witaminy D, warto wykonać badanie krwi. Dzięki temu dowiemy się, czy poziom witaminy D w naszej krwi jest wystarczający. Jeżeli okaże się, że cierpimy na niedobór, konieczna może okazać się suplementacja.

Jak suplementować witaminę słońca?

Jak zaznaczono wyżej, nie we wszystkich przypadkach możliwe jest dostarczanie sobie odpowiedniej ilości witaminy słońca. Trzeba jednak wiedzieć, jaką dawkę witaminy D sobie dostarczyć. W każdym przypadku konieczna może okazać się bowiem nieco inna dawka. Jeżeli niedobór jest naprawdę poważny, dobrym rozwiązaniem może okazać się witamina D 4000. Czasami konieczne są nawet wyższe dawki witaminy D. Jeśli niedobór jest niewielki lub zależy nam na podtrzymaniu prawidłowego poziomu witaminy słońca, można pomyśleć o suplementacji dawką 1000 lub 2000. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, jaką dawkę wybrać, należy skontaktować się z lekarzem. Wiele osób zastanawia się także nad tym, w jakiej formie zażywać witaminę słońca. Nadal najpopularniejsza jest forma tabletek, a raczej kapsułek. Nie ma się temu co dziwić, bo ta forma suplementacji jest wyjątkowo wygodna. Alternatywą dla witaminy D w tabletkach może być witamina D3 w kroplach dla dorosłych. Witamina D krople także pozwala na wygodną i sprawną suplementację. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również witamina D3 w płynie. Nie sposób nie zauważyć, że witamina ta nie zadziała od razu. Wskazana będzie więc cierpliwość. Rezultaty wynikające ze stosowania witaminy D pojawią się po około dwóch, trzech tygodniach regularnego jej zażywania. Konieczne jest zażywanie witaminy D codziennie. Wskazane jest przestrzeganie zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu suplementu.