Posted on: 11 grudnia 2020 Posted by: wlasciciel12 Comments: 0
Wybór radia samochodowego - praktyczny poradnik

Radia samochodowe nie od dziś stanowią podstawowy element wyposażenia każdego auta. Zwracają na nie uwagę wszyscy i każdy chce mieć tak dobre, jak to tylko możliwe – czy to po to, by czerpać z nich pełnię dobrodziejstw muzycznych, czy też imponować przewożonym gościom. Jak jednak spośród mnóstwa modeli dostępnych na rynku wybrać ten, który rzeczywiście sprawdzi się w akcji i spełni nasze oczekiwania? O tym porozmawiamy w tym krótkim poradniku, prezentując nasze wskazówki związane z tym wyborem.

Wybór radia samochodowego - praktyczny poradnikJak wybrać radio samochodowe? – 5 naszych porad

Choć wybór radia samochodowego wydaje się być czymś prostym, konfrontacja z rzeczywistością może okazać się znacznie bardziej skomplikowana, aniżeli mogłoby się wydawać. Tak naprawdę bowiem na rynku istnieje całe mnóstwo sprzętu tego typu, spośród którego możemy wybierać, a każdy z nich reklamuje się jako “ten najlepszy”. Poniżej przedstawiamy szereg naszych porad, które pomogą nam w podjęciu właściwej decyzji.

1. Nie patrzmy na design

Prawdą jest, że radia samochodowe potrafią zachwycić nietuzinkowym wyglądem, świetnymi efektami specjalnymi oraz takim designem, który sprawi, że będziemy chcieli je zamontować. Tak naprawdę jednak to nie on powinien być pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać. Dobrze, jeśli jest – jeżeli jednak go nie ma, przeżyjemy. Inaczej ma się sytuacja z ważniejszymi aspektami tego sprzętu.

2. Zwróćmy uwagę na jakość brzmienia

Radia samochodowe nie służą do tego, by ubarwiać wygląd naszego auta. Ich zadanie jest proste – mają dostarczać nam jak najprzyjemniejszych wrażeń muzycznych. To właśnie jakość brzmienia powinna być naszym priorytetem w ich przypadku.

3. Popatrzmy na dostępne złącza

Rzeczą podstawową w każdym radiu jest jego kompatybilność z urządzeniami zewnętrznymi. Już dawno przestało się wkładać kasety czy płyty CD, by odtworzyć własną muzykę. Dziś liczy się możliwość podpięcia pod radio czy to smartfonu, czy też tableta, czy to za pośrednictwem kabla AUX, czy też za sprawą połączenia bezprzewodowego. Bardzo fajnie byłoby też mieć możliwość odtwarzania muzyki z pendrive’a – upewnijmy się, że model, którym jesteśmy zainteresowani oferuje opcje, z których najchętniej byśmy korzystali.

4. Nie ignorujmy typów obsługiwanych plików

Jeszcze do niedawna standardem dla niemal każdego radia było odtwarzanie plików MP3. Nie ma co się jednak oszukiwać – oferują one bardzo przeciętne brzmienia, którymi prawdziwi melomani gardzą. Dobrze byłoby, gdyby przeglądane przez nas radia samochodowe oferowały wsparcie dla lepszych jakościowo formatów plików (w tym chociażby FLAC).

5. Postawmy na produkt zaufanej marki

Choć w wielu innych przypadkach marka nie ma większego znaczenia (gdyż, jak to się mówi, liczy się jakość), sprawa ma się inaczej w przypadku radia samochodowego. Na rynku działa bowiem mnóstwo firm, które bazują na chińskich podzespołach i są zwykłymi dystrybutorami. Warto sięgać nie po nie, a po zaufane marki, które istnieją na naszym rynku już od wielu lat, a swoją renomę budowali na własnych produktach, o których jakość dbały same z siebie. Choć również wśród produktów podrobionych da się znaleźć “perełkę”, znacznie bezpieczniejszą opcją jest postawienie na taki, którego stworzył znany i lubiany producent. Tylko wtedy można bowiem mieć pewność co do solidności jego wykonania. Pewność najczęściej potwierdzaną wieloletnią gwarancją.

 

Gdzie kupować radia samochodowe?

Radia samochodowe jeszcze do niedawna były możliwe do kupienia wyłącznie w specjalistycznych sklepach samochodowych, w obrębie których mogliśmy dostać okrojone ich ilości. Czasy się jednak zmieniły, a sprzęt tego typu już jakiś czas temu zawędrował do niemal wszystkich marketów z elektroniką. Co ważne, w tego typu sklepach dostępna jest bogata paleta jego rodzajów, a wiele produktów można dotknąć, sprawdzić i przetestować. W przypadku wątpliwości swój wybór można z kolei skonsultować z pracownikiem, zazwyczaj znającym się na rzeczy. Choć ceny mogą tu nie być najniższe, jakość obsługi oraz prawdopodobieństwo wyboru radia, które spełni oczekiwania jest zdecydowanie największe.

Opcją w dzisiejszych czasach jest zawsze Internet. W jego obrębie dostać możemy zdecydowanie największy przekrój sprzętu radiowego do samochodu – wszystko do wyboru do koloru. Plusem Internetu jest właśnie możliwość lawirowania między sklepami w poszukiwaniu najlepszej oferty. Możemy wiec mieć pewność, że radio dostaniemy w najatrakcyjniejszej cenie. Z tym jednak, że nie zobaczymy go na żywo (przed zakupem), a w dokonaniu wyboru nikt nam nie pomoże – będziemy musieli polegać na opiniach z sieci oraz specyfikacji technicznej.

Polecamy:

 

Podsumowanie

Radia samochodowe tylko z pozoru wydają się być sprzętem łatwym do wybrania i równie prostym w eksploatacji. Tak naprawdę jednak moc ich producentów i konkretnych modeli sprawia, że łatwo jest pogubić się przy wybieraniu tego idealnego dla nas. Właśnie dlatego starajmy się podejmować się go w “chłodnych warunkach”, dokładnie analizując każdy aspekt radia i porównując go z własnymi potrzebami i wymaganiami.