Posted on: 15 kwietnia 2021 Posted by: wlasciciel12 Comments: 0
Co lepsze ozonowanie czy ultradźwięki

Ozonowanie pomieszczeń https://ozonus.pl/kontakt to ostatnimi czasy bardzo popularna metoda na pozbycie się chorobotwórczych patogenów. Niemniej jednak bardzo znane jest również usuwanie zanieczyszczeń za pomocą ultradźwięków. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym polega różnica między ultradźwiękami a ozonowaniem. Tymczasem jest ona zasadnicza. Kiedy wybrać ozonowanie, a kiedy ultradźwięki? Co jest lepszym rozwiązaniem? Odpowiadamy.

 

Jak działa ozonowanie?

Na początku powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, jak w ogóle działa i czym jest ozonowanie. Ozonowanie mieszkania https://ozonus.pl/covid-19 czy dezynfekcja biur https://ozonus.pl/ozonowanie-ursus za pomocą ozonu to ostatnio często używane sformułowania. Ozon ma bowiem silne właściwości biobójcze, dzięki czemu jest w stanie pozbyć się wirusów, grzybów czy bakterii. Ozon doskonale radzi sobie również z alergenami czy innymi patogenami. Sam sposób ozonowania przypomina nieco rozpylanie mgiełki. Generatory ozonu rozpylają ozon w pomieszczeniu. Ma on silne właściwości penetrujące, dlatego dociera do każdej szczeliny. Jest w stanie usunąć zanieczyszczenia nawet z najbardziej porowatych struktur. Ozonować można rzeczy (ubrania, meble czy buty), a także powietrza. Samo ozonowanie nie jest zabiegiem do końca dla człowieka bezpiecznym. Nikt nie może przebywać w pomieszczeniu, w którym rozpylany jest ozon. Technicy zajmujący się ozonowaniem ubrani są w specjalne kombinezony i maski. Duże stężenie ozonu sprawia bowiem, że staje się on niebezpieczny dla człowieka. Z pomieszczenia musimy usunąć również wszystkie rośliny, nie mogą w nim przebywać zwierzęta. Jedzenie powinniśmy owinąć szczelnie folią stretch bądź wynieść. Pomieszczenie, po rozpyleniu ozonu, musimy wietrzyć przez dłuższy czas. Co więcej, nie możemy do niego wchodzić przed upływem 2-3 godzin, dopóki ozon nie zmieni się w czysty tlen. Jeżeli jednak dochowamy procedur, to ozonowanie nie powinno nam zaszkodzić. Daje za to możliwość uzyskania całkowicie sterylnego powietrza i powierzchni. 

 

Jak działają ultradźwięki?

Zupełnie czym innym jest czyszczenie rzeczy za pomocą ultradźwięków. W  tym przypadku mamy bowiem do czynienia z myjką ultradźwiękową, która stanowi jak gdyby komorę. W niej możemy włożyć różnorodne przedmioty, które chcemy wyczyścić. Komora wypełniona jest wodą, a sama aparatura wytwarza ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Powodują one skuteczne odrywanie się różnego typu zabrudzeń od powierzchni czyszczonego przedmiotu. Myjki ultradźwiękowe stosują przede wszystkim salony fryzjerskie, kosmetyczne czy warsztaty samochodowe. Chodzi o to, aby usunąć z powierzchni przedmiotów nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Dodatkowo wiele punktów usługowych musi dbać o sterylność używanych narzędzi. Jest to obowiązek zgodny z zasadami sanepidowskimi. Istotne jest, że powierzchnie myte za pomocą myjki ultradźwiękowej nie są narażone na żadne zniszczenia. Jest to bardzo istotne przede wszystkim w przypadku delikatnych kruszców, które również mogą być oczyszczane za pomocą tej metody. Pamiętajmy, że ultradźwięki nie czyszczą same z siebie – musimy posiadać odpowiedni sprzęt, aby móc skorzystać z ich właściwości.

 

Polecamy:

 

Co wybrać?

Zacznijmy od tego, że ozonowanie i ultradźwięki to zupełnie coś innego. Trudno jest porównać te dwie metody czyszczenia i dezynfekcji przedmiotów. Pamiętajmy, że ozonowanie ma znacznie szersze zastosowanie. Ozon pozwala bowiem zdezynfekować i oczyścić powietrze. Nie uczynimy tego przy pomocy ultradźwięków. Owszem, niektóre oczyszczacze powietrza działają podobnie jak ultradźwięki. Nazywamy je nawet ultradźwiękowymi. Problem w tym, że zazwyczaj nie oczyszczaj one powietrza tak doskonale, jak ozon w dużym stężeniu. Co więcej, ozon jest w stanie wejść nawet w bardziej niedostępne zakamarki. Dzięki niemu możemy jednorazowo oczyścić powietrze oraz przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Tymczasem ultradźwięki znalazły zastosowanie głównie w czyszczeniu przedmiotów. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że ultradźwięki nie oczyszczą nam powietrza czy dużych przedmiotów. Nie używamy ich jednak w tych celach. Głównym zastosowaniem ultradźwięków jest czyszczenie, ozonu zaś – dezynfekcja. Nie zapominajmy o tym. Decydując się na ozonowanie pokoju nie liczmy na to, że będzie on idealnie czysty po całej operacji. Ozonowanie https://ozonus.pl/ozonowanie-ursynow to nie czyszczenie. Tymczasem ultradźwięki mają co prawda właściwości biobójcze, jednak zabijają one jedynie niektóre wirusy czy bakterie. Ultradźwięki zazwyczaj wykorzystujemy w działalności gospodarczej, choć możemy również zakupić myjkę ultradźwiękową na użytek własny. Tymczasem przeprowadzanie ozonowania na własną rękę jest bardzo niebezpieczne. Chodzi bowiem o kwestie szkodliwości ozonu. Dlatego ozonowaniem zajmują się profesjonalne firmy usługowe. Czyszczenie ultradźwiękami możemy zaś przeprowadzić w domowych warunkach. Nie wymaga ono posiadania specjalnych umiejętności. Co więcej, ultradźwięki pozostają bezpieczne dla osoby, która zajmuje się czyszczeniem przedmiotów. Chcąc zapewnić ich sterylność, po czyszczeniu powinniśmy je jeszcze zdezynfekować.