Posted on: 27 maja 2021 Posted by: wlasciciel12 Comments: 0
Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci?

Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci? Uzależnieniom od Internetu, komputera i innych sprzętów elektronicznych ulegają dzisiaj zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednak to właśni najmłodsi użytkownicy sieci są najbardziej podatni na zjawiska, jakie mogą ich tam spotkać. Bardzo często młodzież spędza długie godziny przyklejona do ekranu komputera. Jak można temu przeciwdziałać i jakie symptomy mogą być charakterystyczne dla tego rodzaju uzależnień?

Internet pozwalający na łączność z innymi za pomocą sieci stał się zastępstwem kontaktów interpersonalnych

Dzieci i młodzież szkolna, którzy dzisiaj korzystają z różnego rodzaju sprzętów elektronicznych, a za ich pomocą z Internetu, spędzają na tego rodzaju rozrywkach wiele godzin. Czasem mają do wykonania ważny projekt czy prezentację, jednak w większości przypadków, kiedy dziecko siada do komputera, to bynajmniej nie będzie tworzyć spektakularnych naukowych konspektów. Korzystanie z mediów społecznościowych, granie w różnego rodzaju gry z kolegami czy oglądanie filmików w sieci, to rozrywki, n które młodzież często poświęca cały swój wolny czas po szkole. Dla wielu osób łączność internetowa zastąpiła relacje interpersonalne w świecie realnym, dlatego też często możemy zaobserwować scenki z życia, gdzie rodzina przebywająca w tym samym domu, wysyła do siebie wiadomości w celu komunikacji, zamiast porozmawiać w rzeczywistości.

Podtrzymywanie uwagi użytkowników Internetu, czyli mechanizmy, które mają na celu wydłużyć nasze korzystanie z sieci

Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci?Także twórcy platform dostarczających rozrywkę tworzą mechanizmy w sieci, które mają na celu podtrzymywać uwagę widzów i podpowiadać kolejne ciekawe materiały, które koniecznie trzeba zobaczyć. Niestety bardzo często młodzi ludzie nie radzą sobie ze znalezieniem balansu, złotej granicy, która miałaby stanowić umiar w korzystaniu z treści cyfrowych. Niejednokrotnie zdarza się bowiem tak, że życie w świecie wirtualnym, jako wykreowany avatar jest o wiele ciekawsze, niż to w świecie rzeczywistym, w gronie osób za którymi się nie przepada, wśród powinności i problemów dnia codziennego. Dlatego też uciekanie w świat mediów cyfrowych dla wielu osób jest oczywistą formą relaksu, która jeśli nie będzie kontrolowana, to może szybko zamienić się w coś zdecydowanie gorszego i uzależniającego. Warto więc zwracać na pierwsze symptomatyczne objawy, które mogą sugerować, że dziecko zbyt mocno wsiąknęło w świat Internetu.

Symptomy, które mogą sygnalizować, że z naszym dzieckiem dzieje się coś złego i zaczyna popadać w nałóg korzystania z komputera

Bardzo często objawia się to większą agresją ze strony dziecka, huśtawką nastrojów, nieumiejętnością radzenia sobie z emocjami w świecie rzeczywistym, niemożność korzystania ze sprzętu elektronicznego sprawia, że dziecko wpada w furię. Czasem trudno jest znaleźć przyczynę takiego zachowania dziecka, ponieważ w dzisiejszych czasach niemal każdy spędza czas przed ekranem, dlatego też znalezienie tej granicy i stwierdzenie, że dziecko ją przekroczyło i zaczęło się mocno uzależniać może być czasem niedostrzegalne z perspektywy rodzica. Warto jednak zabrać dziecko do psychologa na rozmowę, ponieważ specjalista, który spojrzy na przypadek naszego dziecka zupełnie obiektywnie, z pewnością będzie w stanie dostrzec wiele więcej elementów, niż nam się wydaje.

Psychoterapia dostosowana do potrzeb jednostki, czyli dobór leczenia dla osoby uzależnionej od komputera i Internetu

Terapia uzależnień sprawdzi się dla dzieci, które nie popadły jeszcze w nałóg tak bardzo, że konieczne jest odizolowanie ich w ośrodku. Regularne spotkania ze specjalistami i wypracowanie mechanizmów w dziecku, dostarczenie mu narzędzi, dzięki którym w późniejszym życiu będzie w stanie przeciwstawić się nałogowi. Terapia dla osób uzależnionych jest dostosowywana do pacjenta, jego potrzeb i preferencji psychologicznych. Także obiekt, który uzależnia ma bardzo istotną rolę w budowaniu planu terapii. Ważnym elementem dla osoby uzależnionej jest zbudowanie poczucia, że chce się faktycznie wyjść z nałogu i zrozumieć jak wiele przestrzeni w życiu realnym potrafi destruować nałóg.

System naczyń połączonych czyli nałóg jednej osoby oddziałuje na rodzinę i bliskich

W nałogu tkwi nie tylko nasze dziecko, ale także rodzina, znajomi i osoby zaangażowane. Dlatego też zbudowanie chęci wyjścia z nałogu i poczucia sprawczości nad własnym życiem pozwolą na stawianie swoich pierwszych kroków, by wyjść z uzależnienia. Niestety wiele osób trafia do miejsca jakim jest ośrodek leczenia uzależnień od Internetu. Jest to przestrzeń pozwalająca odizolować jednostkę od bodźca, który jest uzależniający. Terapia uzależnień od Internetu to rodzaj leczenia uwzględniającego nowoczesne podejście do tematu mediów cyfrowych. Dzięki temu także specjaliści zajmujący się uzależnieniami na tym właśnie gruncie wciąż badają wpływ tak zmieniającej się materii na jednostki, które ulegają uzależnieniom. To właśnie centrum psychoterapii zrzesza profesjonalistów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem pomagają dzieciom i dorosłym wychodzić z nałogów.

angielski francuski niemiecki hiszpański