Posted on: 22 lipca 2021 Posted by: wlasciciel12 Comments: 0
Witamina B kompleks na co?

Witamina B kompleks to związek składający się z ośmiu różnych rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, które współpracują ze sobą jako wzmacniacz energii, pomagając przekształcać żywność w energię. Są one również potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju, a także są niezbędne dla komórek krwi, hormonów i układu nerwowego. Każda z witamin z grupy B jest koenzymem uczestniczącym w kluczowych procesach metabolicznych lub prekursorem potrzebnym do ich wytworzenia. Ponadto każda z nich odgrywa ważną rolę w różnych funkcjach organizmu, a niedobór którejkolwiek z nich może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie.

Witaminy z grupy B są niezbędne dla metabolizmu komórkowego i każdej funkcji fizjologicznej w organizmie, ale ponieważ są rozpuszczalne w wodzie, organizm nie jest w stanie ich magazynować. Oznacza to, że jeśli nie możesz uzyskać wszystkich niezbędnych witamin z grupy B ze swojej diety lub jeśli masz pewne schorzenia, przyjmowanie suplementu jest mądrym wyborem, zapewniającym organizmowi potrzebne składniki odżywcze.

Zapotrzebowanie i dawkowanie

Określenie optymalnego dziennego zapotrzebowania lub dawki witaminy B jest trudne do wykonania. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że ich nadmierna ilość zostanie wydalona z moczem. Osoby, które piją większe ilości kawy lub herbaty tracą w ciągu dnia znacznie więcej witamin z grupy B – muszą więc spożywać większe ilości witaminy B. Alkohol usuwa prawie wszystkie zapasy witamin z grupy B. Przyjmowanie normalnych dawek witaminy B jest nieszkodliwe i nie spowoduje żadnych skutków ubocznych ani przedawkowania. Suplementy witaminy B kompleks są dostępne w formie tabletek, proszku, płynu, preparatów uwalnianych w czasie i do żucia. Niektóre z nich są przeznaczone dla określonych grup wiekowych. Niektóre są przeznaczone do wspierania określonych potrzeb, takich jak zwiększenie energii lub złagodzenie stresu. Inne witaminy mogą być zawarte w suplemencie B kompleks, takie jak witamina C.

Niedobór witaminy B

Niektóre schorzenia i styl życia mogą wpływać na zapasy witamin w organizmie i zwiększać potrzebę codziennego przyjmowania witaminy B kompleks, która pomoże Ci utrzymać odpowiedni poziom ważnych składników odżywczych. Nadużywanie alkoholu zmniejsza wchłanianie, więc nadmierne picie może prowadzić do niedoboru. Niedobór witaminy B może być również wynikiem połknięcia tasiemca z zanieczyszczonej żywności, która nie jest w pełni ugotowana, ponieważ pasożyt wysysa składniki odżywcze z Twojego organizmu. Wegetarianie lub osoby na ścisłej diecie wegańskiej, które eliminują produkty pochodzenia zwierzęcego, często mają niedobór witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12. Kobiety w ciąży i karmiące piersią mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, szczególnie na witaminę B12 i foliany. Niedostateczna ilość tych witamin może spowodować ich niedobór i ewentualne szkody dla noworodka. 

Witaminy z grupy B

Tiamina pomaga chronić organizm poprzez pomoc w tworzeniu nowych komórek odpornościowych w organizmie. Chociaż niedobór jest rzadki, nieodpowiednia ilość tiaminy może powodować zaburzenie neurologiczne. Kwas pantotenowy pomaga w wytwarzaniu energii poprzez rozkład tłuszczy i węglowodanów. Odgrywa on również rolę w produkcji hormonów w organizmie, takich jak testosteron. Chociaż niedobór witaminy B5 jest dość rzadki, może powodować trądzik. Biotyna jest czasami nazywana “witaminą piękna”, ponieważ bierze udział w produkcji i utrzymaniu zdrowych włosów, skóry i paznokci. Pomaga również kontrolować wysoki poziom glukozy we krwi. W czasie ciąży jest ważna dla prawidłowego rozwoju płodu. Jej niedobór u niemowląt może powodować upośledzenie wzrostu i zaburzenia neurologiczne. Kobalamina wspomaga witaminę B9 w produkcji czerwonych krwinek. Pomaga również w tworzeniu hemoglobiny, białka przenoszącego tlen we krwi. Jej niedobór może powodować niedokrwistość makrocytarną, neuropatię obwodową oraz utratę pamięci i zaburzenia funkcji poznawczych. Foliany, znane również jako kwas foliowy, są kluczowe dla zdrowego rozwoju mózgu. W czasie ciąży wspomaga rozwój płodu i zapobiega wadom neurologicznym. Niedobór tej witaminy może powodować anemię.

Naturalny lek – witamina B

Witamina B kompleks jest potrzebna do zdrowej replikacji komórek, co jest szczególnie ważne, gdy komórki są atakowane przez infekcje. Objawy zapalenia wywołanego infekcją mogą być złagodzone przez witaminę B kompleks. Witamina B kompleks okazała się przydatna w zmniejszaniu zmęczenia i stresu, a także w poprawie nastroju. Naukowcy zidentyfikowali związek pomiędzy poziomem witaminy B a atrofią mózgu i zdolnościami poznawczymi. Witaminy B kompleks są ważne dla zdrowych włosów, skóry i paznokci. Biotyna to kolejna witamina z grupy B, która jest szczególnie ważna dla utrzymania zdrowych włosów, skóry i paznokci. Biotyna jest stosowana w leczeniu łamliwych paznokci, wypadania włosów i wysypek skórnych. Istnieje wiele suplementów witaminy B kompleks, które mogą pomóc w dostarczeniu ośmiu witamin z grupy B, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.