Posted on: 22 sierpnia 2022 Posted by: wlasciciel12 Comments: 0
Drewniane więźby dachowe

Drewniane więźby dachowe – drewno jest odnawialnym surowcem naturalnym i jest bardzo lekkie. Na dzisiejszym rynku budowlanym domy szkieletowe są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, a jednocześnie lekkie i łatwe w montażu. Nasze wiązary dachowe spełniają obowiązujące normy dotyczące budowy prefabrykatów metalowych ząbkowanych.

Do ich produkcji wykorzystujemy wyłącznie wysokiej jakości drewno strugane czterostronnie (C24), atestowane metalowe nakładki zębate oraz duże doświadczenie projektowe. Dobre umiejętności budowlane i doświadczenie w połączeniu z odpowiednimi materiałami pomagają nam tworzyć zdrowe, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska drewniane więźby dachowe.

Drewno na więźby dachowe

Drewno konstrukcyjne wiązarów dachowych to technicznie suszone naturalne drewno o wilgotności do 18%. Produkt składa się z części wzdłużnych w celu uzyskania najdłuższego elementu konstrukcyjnego budynku. Do klejenia używamy kleju poliuretanowego, pozostawiając niewidoczne połączenie. W zależności od obszaru zastosowania drewno zabezpiecza się przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi poprzez zanurzanie lub malowanie. W przypadku konstrukcji więźb dachowych mówimy o naturalnym drewnie, gdzie deski są sklejane warstwami w celu uzyskania większych i dłuższych elementów budowlanych. Wśród naszych produktów z drewna klejonego znajdują się elementy wykonane z wysokiej jakości świerku lub sosny.

Sprawdź koniecznie:

Drewniane więźby dachowe posiadają konstrukcje kratownicowe i ramowe, które produkujemy w naszej firmie. Dobór projektu oraz kalkulację przekroju elementów konstrukcyjnych dokonują nasi wykwalifikowani specjaliści. Kratownica składa się z pasów górnych i dolnych, wsporników i elementów ukośnych. Nasze konstrukcje wykonujemy z połączeń w węzłach na metalowych płytach zębatych.

Trwałe kratownice dachowe wytrzymują obciążenia i wstrząsy

Na konstrukcję nośną dachu dwuspadowego wpływają głównie obciążenia śniegiem, ciężarem własnym i wiatrem. Ponadto dolny pas kratownicy poliliniowej może przenosić obciążenia z poddasza i znajdującego się poniżej parteru. W trójprętowej drewnianej kratownicy górny pas jest ściskany, a dolny rozciągany. Na styku górnego i dolnego pasa więźby dachowej siła ściskająca działająca na nogi krokwi (kąt V) jest równoważona przez siłę rozciągającą działającą na dolny pas oraz pionową siłę ściskającą działającą na ścianę nośną. Znając sumę obciążeń działających na górną półkę belki można obliczyć wartość siły ściskającej działającej na krokwie nóg oraz wartość siły rozciągającej działającej na dolną półkę.

Odpowiedzialny za produkcję i montaż wiązarów dachowych

Jako producent i dostawca drewnianych wiązarów dachowych, naszym obowiązkiem jest zapewnienie ich zgodności z deklarowanymi parametrami technicznymi oraz wymaganiami aktualnej dokumentacji. Jesteśmy również wykonawcami na budowie, odpowiedzialnymi za prawidłowe zamontowanie wiązarów oraz przestrzeganie instrukcji montażu.

Drewniane więźby dachowe
Drewniane więźby dachowe

Drewniane więźby dachowe można montować na wiele sposobów. Małe kratownice do domów parterowych mogą być montowane ręcznie przez dwie osoby. Korzystanie z dźwigu umożliwia szybsze i łatwiejsze wykonanie tej samej pracy i jest obowiązkowe, gdy kratownice są duże, a dom ma więcej niż 2 kondygnacje. Wszystkie miejsca montażu kratownicy należy oznaczyć na mauerlat (górne listwy ściany nośnej) przed przystąpieniem do montażu. Rusztowanie musi być również budowane tuż pod górną talią nośnych ścian podłużnych na zewnątrz lub wewnątrz domu.

Drewniane kratownice dostarczamy zazwyczaj w paczkach i zapinane na stalowe taśmy. Paczki należy podnieść do góry ściany nośnej i zamontować tak, aby można je było ułożyć indywidualnie w każdym kierunku. Opaski muszą być bezpiecznie przymocowane za pomocą wiązań, takich jak panele szczytowe. Jeśli projekt wymaga montażu paneli szczytowych, to w tym przypadku najpierw montujemy panele szczytowe, jeśli nie, montujemy kratownice gładkie, a następnie panele ochronne.

Po zamontowaniu wiązara szczytowego i sprawdzeniu jego poziomu przeciągnęliśmy linę wzdłuż nawisu gzymsu i zainstalowaliśmy środkowy wiązar wzdłuż liny, aby zapewnić pożądaną szerokość nawisu. Przed usunięciem metalowej taśmy pakunkowej umieść szyny na opakowaniu kratownicy i wbij gwóźdź w górny kołnierz każdego kratownicy. Zostały one następnie przymocowane za pomocą podłużnych szyn montażowych, a także zaznaczyliśmy, gdzie będą montowane. Kratownice można następnie pojedynczo odłączyć od opakowania i przenieść na miejsce instalacji. Najpierw przymocuj kratownice do szyn montażowych, a następnie przybij je do górnych listew ściany nośnej. Po zamontowaniu wszystkich kratownic zainstalowaliśmy jedną oznaczoną szynę montażową na dolnym pasie kratownicy, a drugą na górnym pasie.

Dlaczego warto wybrać drewnianą więźbę dachową?

W zależności od projektu, oszczędność drewna może sięgać nawet 40% w porównaniu z tradycyjnymi drewnianymi konstrukcjami dachowymi. Projektując więźbę dachową program uwzględnia wszystkie możliwe scenariusze obciążenia: śnieg, wiatr, dach, izolację, wystrój wnętrz itp., zapewniając w ten sposób maksymalną wytrzymałość konstrukcji. Oferujemy szybki montaż konstrukcji dachowych, dzięki czemu konstrukcje dachowe są mniej zależne od warunków atmosferycznych. Dzięki drewnianym wiązarom dachowym możemy tworzyć duże rozpiętości bez dodatkowych podpór, belek czy nośnych ścian wewnętrznych. Mogą być wykorzystywane zarówno do budowy nowych budynków, jak i do renowacji istniejących konstrukcji dachowych.

angielski francuski niemiecki hiszpański