Masaże są świetnym sposobem na zapewnienie sobie chwili relaksu i odprężenia. Doskonale zmniejszają napięcie mięśniowe…
Gładź szpachlowa jest stosunkowo prostym i niedrogim sposobem na uzyskanie eleganckiego efektu gładkich ścian. O ile zostanie prawidłowo położona, umożliwi otrzymanie gładkiej, łatwej do malowania tafli. Trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach w jej stosowaniu i o tym, że ściany należy odpowiednio przygotować. Jak stosować gładź szpachlową, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt?
Kiedy stosować gładź szpachlową?
Gładzie szpachlowe w różnych rodzajach stanowią jeden z kluczowych produktów w niemal każdej hurtowni chemii budowanej. Cementowe, gipsowe, wapienne, wapienno-gipsowe, polimerowe… Gotowe masy szpachlowe lub gładź szpachlowa sprzedawana w workach, wymagająca rozrobienia w odpowiednich proporcjach z wodą.
Kiedy jednak należy ją stosować. W jakich sytuacjach położenie gładzi pozwoli na uzyskanie zamierzonych efektów? Po pierwsze, gładzie są najczęściej stosowaną metodą końcowego wygładzania ścian w świeżo wybudowanych domach. Dzięki gładkiej powłoce gładzi szpachlowej, podczas malowania zużywa się znacznie mniej farby, a efekt końcowy jest schludny i elegancki. To właśnie w przypadku nowych domów położenie gładzi jest stosunkowo najmniej kłopotliwe.
Nie oznacza to jednak, że gotowe gładzie gipsowe czy inne rodzaje gładzi szpachlowej nie sprawdzą się w przypadku remontów czy wyrównywania ścian w starym budownictwie. Trzeba jednak pamiętać, że w takim wypadku konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Gładzi nie należy kłaść na ściany zawilgocone, z odpadającym tynkiem, starymi, łuszczącymi się powłokami malarskimi czy pęknięciami. Ponieważ gładź nakłada się cienkimi warstwami, nie jest to sposób na maskowanie dużych ubytków. Do tego celu należy użyć najpierw masę szpachlową do ścian.
Jak prawidłowo przygotować podłoże pod gładź szpachlową?
Prawidłowe położenie gładzi szpachlowej wymaga właściwego przygotowania podłoża. Konieczne jest uzupełnienie wszystkich widocznych ubytków, pęknięć czy znacznych odprysków. Należy oczywiście usunąć stare farby, zwłaszcza, jeśli stare powłoki malarskie się łuszczą. Konieczne jest również upewnienie się, że tynki nie odspajają się nigdzie od podłoża, co może się zdarzyć w starych domach. Przygotowane i wyrównane ściany należy następnie zagruntować. Sprawdzi się zwykły grunt uniwersalny, choć w zależności od potrzeb, można użyć również preparatów bardziej specjalistycznych, np. dedykowanych do zwiększania przyczepności.
Jak rozrabiać gładź szpachlową?
Po przygotowaniu ścian, należy rozrobić głady szpachlową. Każdy producent chemii budowlanej przedstawia na opakowaniu swojej gładzi wytyczne dotyczące jej rozrabianie. Zazwyczaj na kilogram produktu w proszku zużywa się 400 ml wody, jednak dokładne proporcje mogą się różnić w zależności od producenta i rodzaju wybranej gadzi. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zapoznać się z instrukcją na etykiecie.
Większe partie gładzi należy mieszać z zastosowaniem mieszadła wolnoobrotowego jednak jeśli gładź ma być układana ręcznie, na niezbyt dużych powierzchniach, to poszczególne jej partie można rozmieszać ręcznie. Należy zwrócić uwagę, aby każda kolejna partia produktu była mieszana w czystych naczyniach. Konieczne jest dokładne rozmieszanie proszku z wodą, tak, by nie pozostały żadne grudki. Niedokładne przygotowanie mieszanki uniemożliwi uzyskanie efektu idealnie gładkich ścian.
Jak nakładać gładź szpachlową?
Gładź należy nakładać czystymi narzędziami, w kierunku od okna do drzwi. Sprawdzą się zarówno pace stalowe, jak i dedykowane do tego celu wałki. Jeśli ma zostać położona więcej niż jedna warstwa, to kolejne układa się zawsze prostopadle do poprzednich. W przypadku nowych budynków i stosunkowo gładkich ścian, może wystarczyć nałożenie tylko jednej warstwy produktu. W przypadku jednak większych nierówności lub mniejszego doświadczenia w nakładaniu gładzi, może się okazać, że niezbędne będą dwie albo trzy warstwy. Oczywiście ilość warstw wpływa znacząco na wydajność produktu.
Jak ułatwić sobie pracę z gładzią szpachlową?
Stosowanie gładzi może być kłopotliwe w pomieszczeniach nie posiadających odpowiedniej wentylacji. Małe łazienki czy korytarze pozbawione okien mogą stanowić poważne wyzwanie ze względu na pylenie występujące podczas szlifowania. Tradycyjne gładzie wymagają tego szlifowania dla uzyskania ostatecznego efektu wygładzenia i nie sposób uniknąć przy tym tumanów pyłu.
Rozwiązaniem może być jednak gładź bezpyłowa. W przypadku takiego produktu, nakłada się tylko jedną warstwę i nie trzeba jej po wyschnięciu szlifować. Wady? Prawidłowe położenie tego typu gładzi wymaga sporej wprawy i wyczucia. Początkujący mogą mieć z tym problem. Na rynku dostępne są jednak również gładzie do układania na mokro. W ich przypadku kolejne warstwy układa się przed wyschnięciem poprzedniej i wyrównuje na mokro do uzyskania zamierzonego efektu końcowego. Po wyschnięciu, powierzchnia jest od razu gotowa do malowania – wystarczy jedynie zastosować grunt malarski.
Ze względu na różne rodzaje dostępnych na rynku gładzi szpachlowych, łatwo jest dobrać produkt odpowiadający indywidualnym potrzebom. W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu, poziomu wilgoci czy rodzaju wentylacji odpowiedni będzie różny rodzaj produktu. W każdym jednak przypadku, konieczne jest właściwe przygotowanie ścian oraz rozrobienie samej mieszanki. Odpowiednie przygotowanie podłoża i dokładne rozmieszanie gładzi, z zachowaniem właściwych proporcji, to połowa sukcesu. A prawidłowe położenie gładzi pozwoli uzyskać naprawdę estetyczne wykończenie wnętrza!