Posted on: 31 sierpnia 2020 Posted by: wlasciciel Comments: 0

W dzisiejszych czasach wiedza pozostaje największą wartością, choć dostęp do wiedzy jest znacznie ułatwiony niż jeszcze kilkanaście lat temu. Posiadanie kwalifikacji i wiedzy daje możliwość zdobycia dobrej pracy, a co za tym idzie, również dobrych zarobków. Jednym z takich zawodów jest księgowy, który wzbudza zdecydowanie dużo szacunku i poważania głównie przez specyficzny charakter tej pracy i wymagania, jakie się z nią wiążą . Jak zostać dobrym księgowym, i jakie kwalifikacje powinien mieć każdy w tym zawodzie?

Jakie możliwości daje zawód księgowego?

Bycie księgowym już dawno przestało być jedynie obowiązkiem sporządzania skomplikowanych tabel z obliczeniami w Excelu, prowadzenia ksiąg i ciągłym przeliczaniem wszystkich danych. Obecnie jest to zawód który daje możliwości pracowania w międzynarodowych korporacjach, rozwijania siebie i zdobywania nowych doświadczeń, a przede wszystkim zatrudnienia w ramach stabilnych warunków pracy i świadczeń. Jedną z możliwości która najczęściej wykorzystywana jest obecnie w pracy księgowego są kursy księgowe online o różnych stopniach trudności w zależności od poziomu wiedzy kursanta. Dają one możliwość rozwijania się i zdobywania wiedzy właściwie nie ruszając się z domu. Taka opcja nauczania staje się coraz bardziej popularna, a szeroki dostęp do wiedzy i najróżniejszych kursów pozwala na wybór najwłaściwszego dla siebie i swoich potrzeb. Jeżeli jesteś osobą systematyczną, uzdolnioną matematycznie która lubi porządek, a zdolności analityczne wykazujesz już od wczesnych lat, z pewnością odnajdziesz się w tym zawodzie. Jeżeli zamierzasz zostać księgowym, z pewnością otwiera się przed Tobą cały szereg możliwości rozwoju zawodowego  stereotypowe podejście do zawodu księgowego należy włożyć między bajki – to teraz wielka szansa na karierę marzeń!

Jakie są konieczne kwalifikacje do zawodu księgowego?

By zostać księgowym, najpewniejsza ścieżka edukacyjna jaką wybierają młodzi ludzie są kierunki studiów np. rachunkowości i finansów, które opierają się w dużej mierze o matematykę i obliczenia które przygotowują do zawodu. Inni decydują się również na ukończenie kierunku ekonomii ze specjalizacją księgową i podatkową, co jest kierunkiem już stricte powiązanym z księgowością. Jednak kluczowe pozostaje pogłębianie wiedzy i zdobywanie nowej wiedzy, a to oferują kursy księgowe online. Prowadzą je lub tworzą zwykle specjaliści którzy zajmują się tym na co dzień, przez co posiadają duże zasoby doświadczenia i przydatnej, praktycznej wiedzy. I mimo, że najwięcej księgowi uczą się w praktyce zawodowej, to kursy księgowe online stanowią zdecydowanie ważny element edukacyjny na który warto zwrócić uwagę. W trakcie studiów konieczne są również praktyki zawodowe, które pozwalają studentom zapoznać się ze specyfiką tego zawodu a przede wszystkim sprawdzić swoje już nabyte umiejętności – niemniej jednak kursy księgowe online stanowią obecnie bardzo ważny element rozwoju zawodowego, i coraz więcej osób myślących na poważnie o tym zwodzie się decyduje na takie rozwiązanie. Koszt takich kursów jest zwykle wyższy niż w przypadku innych zawodów, jednak wynika głównie z dość specyficznej wiedzy która w sposób skondensowany zostaje przedstawiona kursantom, a wymaga dość dużego wysiłku i pracy dla tworzących kurs.

Polecamy biuro rachunkowe w Łodzi :

Czy studia są konieczne do tego zawodu?

Obecnie już nie tak dużą wagę przykłada się do ukończonych studiów księgowego, natomiast zdecydowanie bardziej liczą się kompetencje. Studia o takiej specjalizacji zdecydowanie dają dość obszerną wiedzę, jednak równie dobrze można ją zdobyć na specjalnych kursach czy szkoleniach, a przede wszystkim dzięki praktyce https://skwp.krakow.pl/. Studia są mile widziane, jednak nie najważniejsze – wiele osób decyduje się również na zmianę dotychczasowej pracy w zamian za objęcie stanowiska księgowego, i nie kończą specjalistycznych studiów, zamiast tego wybierają kursy księgowe online, seminaria czy zajęcia doszkalające, które są równie wartościowe, a skompresowana wiedza przekazywana podczas nich jest o wiele bardziej efektywna niż kilkuletnie studia które opierają się o różne aspekty finansów, niekoniecznie w całości powiązanych z księgowością. Ciągła aktualizacja wiedzy z zakresu podatków jest równie istotna, ponieważ prawo pozostaje ruchome – ciężko jest nadążyć za ciągłymi nowelizacjami i zmianami w polskim prawie, dlatego korzystanie z kursów i zajęć doszkalających jest właściwie konieczne do bycia efektywnym w tym zawodzie. Najważniejsze jednak kwalifikacje jakie może zdobyć księgowy to przede wszystkim certyfikat zawodu księgowego, który uprawnia do wykonywania tego zawodu i jest właściwie przepustką w większości firm tej branży. Dzieli się na kilka stopni – podstawowy to księgowy, potem jest specjalista ds. rachunkowości, główny księgowy i wreszcie dyplomowany księgowy. Droga ta oznacza kilkuletnią ścieżkę edukacyjną, jednak zdecydowanie warto jest poświęcić ten czas na doszkalanie się i zdobywanie doświadczenia, ponieważ opłaca się to w późniejszej pracy zawodowej i odzwierciedla w zarobkach.