Posted on: 6 kwietnia 2020 Posted by: wlasciciel Comments: 0
Kontenery morskie dom - co warto wiedzieć?

Wielu marzy o tym, by mieć własny dom. Jedni odkładają na to pieniądze przez długi czas, inni kuszą się na kredyt oferowany przez bank. Decydując się na tradycyjne budownictwo trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Alternatywą dla tego rodzaju budowy okazują się dużo tańsze domy z kontenerów morskich. Są one ostatnio bardzo popularne na świecie ze względu na szybkość ich powstawania, ekologiczność i nowoczesność. Co więcej dobrze o nich wiedzieć? 

Kontenery morskie – co się z nich buduje?

Ten rodzaj budownictwa jest modułowy, a jego przeznaczenie – różnorodne. Najlepiej sprawdza się w inwestycjach, które muszą być zrealizowane w krótkim czasie. Kontenery morskie https://kontenery-morskie.biz.pl/ wykorzystuje się przy budowie m.in:

  • Domów,
  • Budynków gastronomicznych (również w wersji mobilnej),
  • Hal,
  • Magazynów,
  • Innych obiektów przemysłowych.

Ciekawostką jest, że w ciągu zaledwie kilkunastu dni można zbudować nowoczesne, bardzo funkcjonalne biura o ogromnej powierzchni (nawet kilkuset metrowej). Kontenery morskie mogą być ponadto wykorzystane do budowy przedszkoli, czy szkół. Najbardziej interesująca jest budowa domów mieszkalnych kontenerowych. Zarówno letniskowych, przeznaczonych do rekreacji, jak i całorocznych, które spełniają zaostrzone wymogi energooszczędnościowe.

Jak zbudowany jest dom z kontenerów morskich?

kontenery-morskie-dom-co-warto-wiedziecDo budowy domów są zarówno kontenery w stanie używanym, jak i nowe. Samonośna rama stalowa jest jego konstrukcją. Wykonaną z piaskowych profili, posiadających antykorozyjną powłokę. Podłoga, sufit oraz ściany zbudowane są z blachy ocynkowanej, posiadającej sztywne wzmocnienia boczne, a także wypełnionej materiałem izolującym np. wełną mineralną, bądź izolacją poliuretanową, wykorzystaną przy tradycyjnych budynkach. Wnętrze kontenera zbudowane jest z płyt wiórowych, tudzież gipsowo-kartonowych. Na zewnątrz stosuje się drewno, kamień, metalowe panele elewacyjne, czy tynki, tak jak przy zwykłym budownictwie. Zależne jest to od stylu w jakim dom ma być utrzymany. Jeżeli chodzi o instalacje – nie różni się ona prawie wcale, od tego w innym rodzaju budownictwa. Jedynie przy ogrzewaniu w domach z kontenerów morskich zaleca się ogrzewanie elektryczne. Zazwyczaj jedna firma oferuję kompleksową realizację, zarówno wnętrz, jak i wszelkich instalacji przy tego typu inwestycjach.

Domy z kontenerów morskich – zalety

W Polsce domy te nie są zbyt popularne, budzą wątpliwości. Dlatego warto wiedzieć o nich więcej, a przede wszystkim, że to świetna alternatywa domów tradycyjnych. Oprócz tego na ich korzyść przemawiają:

  1. Cena. Dom z kontenerów morskich https://kontenery-morskie24.com.pl/ to dużo niższe koszty niż zakup mieszkania w nowym budownictwie, czy budowa własnego domu.
  2. Komfort. Trzeba wiedzieć, że domy tego typu nie są barakami, tudzież pracowniczymi miejscami noclegowymi. Warunki mieszkalne są lepsze niż np. w niektórych kamienicach z zaniedbanymi lokalami komunalnymi. Dom z kontenerów morskich jest swego rodzaju prywatnością, czego nie można powiedzieć o nowoczesnych, pięknie wyglądających osiedlach.
  3. Mobilność, ponieważ dom można przenieść w każdym momencie w dowolne miejsce. Oprócz tego można powiększyć taki dom o następne moduły, gdy okaże się, że zaistniała potrzeba większej przestrzeni. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie.
  4. Szybkość realizacji. Do budowy zamawiany jest gotowy kontener, który zostaje postawiony na działce. Następnie montuje się instalacje i można się wprowadzać. Czas realizacji zależny jest od projektu i standardu wykończenia. Istnieje możliwość sfinalizowania budowy nawet w 4 tygodnie, co przemawia na korzyść tego typu inwestycji.

Czy dom z kontenerów morskich ma wady?

Niestety, jak wszelkiego rodzaju budowy, tak i domy z kontenerów mają swoje minusy. Przede wszystkim nie ma odpowiednich regulacji prawnych. Przez brak fundamentów, kontenery nie są w polskim prawie uważane za budynki mieszkalne. Co może przełożyć się na problem z otrzymaniem zgody na np. podłączenie sieci energetycznej.

Kolejną niedogodnością są duże koszty ogrzania kontenera. Powiązane jest to z klimatem umiarkowanym w Polsce, gdzie wcześniej miały miejsce bardzo surowe zimy, a to przekłada się na dużą potrzebę  dogrzania domu. Ostatnimi czasy zimy są łagodniejsze, przez co można się tych kosztów mniej obawiać.

Ostatnia kwestia to estetyczność. Projekty tego rodzaju domów nie są wyszukane, co może się okazać co dla niektórych ogromną przeszkodą. Budownictwo kontenerowe to przede wszystkim minimalizm i ekologia. Nie dla wszystkich ten trend będzie odpowiadał.

Ile kosztuje dom z kontenerów morskich?

Dom całoroczny z kontenera morskiego to cena ok. 2000 – 3000 złotych za metr kwadratowy, w stanie pod klucz. Oprócz tego trzeba się liczyć z kosztami transportu w wysokości od 1000 do 3000 złotych, zależnymi od lokalizacji. Koszt montażu dla domu z dwóch modułów to ok. 3000 złotych. Średnia cena takiego domu, gotowego do zamieszkania, o powierzchni użytkowej 110 metrów kwadratowych będzie wynosić 200 000 złotych. To suma bez kosztów gruntu. Ostateczna kwota zależy od firmy, która zajmie się budową oraz wyposażenia, jakie klient sobie zażyczy

MM Logistic Transport Norwegia
Grodzka 20/6
70-560 Szczecin
793 008 523
www.mmlogistics.com.pl