Posted on: 21 lipca 2020 Posted by: wlasciciel Comments: 0

Posiadając własny dom na dużej działce musimy doskonale zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie nie tylko o wygląd i stan samego budynku (wewnątrz i na zewnątrz), ale i jego bezpośredniego otoczenia. Choć dbanie o podwórko wielu z nas kojarzy zapewne z wyrzucaniem śmieci, koszeniem trawy za pomocą kosiarki, grabieniem liści oraz tego typu czynnościami, jest z tym wiele więcej roboty, niż mogłoby się wydawać.

Dlaczego warto dbać o podwórko dookoła domu?

Podwórko stanowi wizytówkę każdego domu – to stwierdzenie, które jest prawdziwe i wręcz ponadczasowe. To na nie zwraca się uwagę w pierwszej kolejności, to ono potrafi przykuwać uwagę przypadkowych przechodniów (ale i odstraszać ich, jeśli nie dbamy o nie w odpowiedni sposób) i to dzięki niemu możemy spełniać się w roli gospodarza. Pamiętajmy więc, żeby używać kosiarki regularnie, dbać o liście spadające z drzew oraz rośliny, które zasadziliśmy. Jakiego sprzętu do tego typu prac używać? Na tym skupimy się w kolejnej części artykułu.

W jaki sprzęt powinniśmy zainwestować, by dbać o posesję?

Choć wiele prac w obrębie własnego podwórka jesteśmy w stanie wykonać własnoręcznie, istnieją takie, do wykonania których będziemy musieli sięgnąć po specjalistyczny sprzęt (albo po prostu będziemy chcieli, bo ten to wszystko ułatwi). Aby więc dbać o posesję, powinniśmy zaopatrzyć się między innymi w:

  • kosiarkę – wybór właściwej kosiarki jest rzeczą kluczową dla każdego szanującego się gospodarza. Jest to sprzęt, po który sięga się zdecydowanie najczęściej (zwłaszcza w sezonie letnim), a którego nie da się zastąpić niczym innym. Kosiarka pozwala dbać o wysokość trawy, ale też stymulować jej wzrost i rozwój (regularnie przycinana, wygląda lepiej i jest bujniejsza). Koniecznie w nią zainwestujmy!
  • zamiatarkę – zamiatanie czy to podjazdu, czy to chodników wokół naszej posesji może być zadaniem żmudnym, męczącym i niemal syzyfowym – zwłaszcza, że kurz i odpady w tych miejscach zbierają się w bardzo szybkim tempie. Jeżeli więc męczy nas bieganie z miotłą (które, swoją drogą, też jest rozwiązaniem), zainwestujmy w sprzęt, który znacznie nam to ułatwi. Jest nim właśnie zamiatarka;
  • podkaszarkę  – nie całą trawę da się skosić za pośrednictwem kosiarki – istnieją miejsca, w które ta po prostu nie wjedzie, albo których nie chcielibyśmy narażać na starcie z metalowym ostrzem. Właśnie tutaj do akcji wchodzi podkaszarka, działająca na bazie nie ostrza, a poruszającej się w podobny sposób żyłki. Nie uszkadza ona tego, co dotyka, pozwalając na koszenie trawy w najbardziej problematycznych miejscach. Koniec z chodzeniem z nożyczkami i poprawianiem już i tak czasochłonnego procesu koszenia. Podkaszarka zrobi to za nas, w sposób szybki i iście satysfakcjonujący;
  • system nawadniania – dbania o trawnik na własnym podwórku nie możemy ograniczać wyłącznie do koszenia trawy i grabienia liści, o których mówiliśmy już wcześniej. Bardzo ważne w tym wszystkim jest również stałe podlewanie trawy – zwłaszcza w miesiącach suszy, a zatem latem. Podlewać musimy również wszystkie rośliny znajdujące się w ogrodzie i poza tym, aby stałe prezentowały nienaganny wygląd. Choć możemy tutaj postawić na samodzielne podlewanie szlauchem, zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w system nawadniania. Zwłaszcza, że te nowocześniejsze będą w stanie dostosować swoje działanie do warunków na zewnątrz (podlewać nie można w okresie największych upałów – robi się to raczej wieczorem, by rośliny się nie spaliły);
  • myjkę wysokociśnieniową – jest to jedno z bardziej wszechstronnych urządzeń. Podczas gdy kosiarki służą wyłącznie do koszenia trawy, po myjkę ciśnieniową możemy sięgnąć, aby wyczyścić schody, poręcze, podjazd, chodnik, dach czy cokolwiek innego, co da się wyczyścić wodą. Świetnie sprawdza się również przy czyszczeniu kostki – czegoś, co często wyściela podjazd, a czego ręczne ciśnienie jest bardzo problematyczne i czasochłonne. Myjka jest kolejnym, po wspomnianej przez nas już powyżej kosiarce, sprzętem, w który powinniśmy zainwestować w pierwszej kolejności, a po który będziemy sięgać bardzo często;
  • mniejsze narzędzia – podczas gdy większy sprzęt na pewno się sprawdzi i automatyzuje cały proces dbania o własną posesję, równie ważne jest posiadanie w komórce czy garażu narzędzi ogrodowych, które umożliwią nam ręcznie pielęgnowanie ogrodu czy trawnika. Grabie to absolutna podstawa, która pozwoli nam pozbyć się liści, ale też zadbać o stan gleby. Motyka, sekator i wiele innych – to też musimy posiadać chcąc nazywać się prawdziwymi gospodarzami.

Podsumowanie

Jeżeli chcemy we właściwy sposób dbać o podwórko wokół własnego domu (a często i przed nim) i nie chcemy przy tym zmarnować mnóstwa czasu i poświęcić wiele trudu, powinniśmy postawić na sprzęt w stylu kosiarki, który ułatwi nam wszystkie procesy pielęgnacyjne i sprawi, że staną się one nie tyle obowiązkiem co przyjemnością. Dbanie o to, by podjazd, podwórko i ogród prezentowały się estetycznie może być satysfakcjonujące – pod warunkiem, że nie zostaniemy przytłoczeni nadmiarem obowiązków i pracy właśnie z nim związanymi.