Posted on: 6 kwietnia 2020 Posted by: wlasciciel Comments: 0

W obecnych czasach wady narządu ruchu występują coraz częściej, dotyczą ludzi w każdym wieku, często również dzieci. Leczeniem i diagnozowaniem tego typu chorób zajmują się ortopedzi, pracujący w klinikach ortopedycznych. W klinikach ortopedycznych zatrudnianie są także inni specjaliści, diagności, neurolodzy, rehabilitanci, fizjoterapeuci. Ortopedia to bardzo złożony dział medycyny, dlatego leczenie musi być kompleksowe. Kliniki ortopedyczne mieszczą się w każdym większym mieście, mogą zajmować się leczeniem ogólnym chorób narządu ruchu, również specjalizować się w specjalistycznym leczeniu jednego narządu, np. kręgosłupa lub kolan. Niektóre kliniki specjalizują się w ortopedii i medycynie sportowej. Leczą kontuzje i urazy powstałe pod wpływem aktywności fizycznej lub jej braku. 

 

Klinika ortopedyczna – diagnostyka

Kliniki ortopedyczne https://ortho-expert.pl przyjmują pacjentów z urazami kości, stawów, z wadami wrodzonymi lub nabytymi. Podstawowe problemy, z jakimi zgłaszają się pacjenci to:

 • urazy kości i stawów
 • choroby zwyrodnieniowe stawów
 • bóle kręgosłupa
 • wady wrodzone i nabyte
 • bóle kończyn dolnych i górnych
 • kwalifikacja do zabiegów operacyjnych
 • opieka po zabiegach operacyjnych

Aby postawić diagnozę  lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad, wykonać badanie palpacyjne oraz skierować pacjenta na badanie dodatkowe. Pierwszym, podstawowym badanie w ortopedii jest badanie rentgenowskie. RTG dokładnie uwidacznia układ kostny, pokazuje złamania, przemieszczenia kości oraz zmiany zwyrodnieniowe. Innym często wykonywanym badaniem jest usg, które pozwala na ocenę stanu mięśni, więzadeł i stawów. Badanie daje możliwość oceny zmian, jakie zaszły w wyniku urazu czy stanu zapalnego. Pozwala również ocenić, czy w obrębie kości nie występuje jakaś zmiana, obrzęk, cysta, guz lub tętniak. Innym badaniem stosowanym w ortopedii jest tomografia komputerowa. Pozwala na precyzyjne różnicowanie gęstości tkankowej narządów wewnętrznych. Otrzymany obraz jest w różnych wymiarach i przekrojach. Najdokładniejszym badaniem jest rezonans magnetyczny, który bardzo dokładnie pokazuje wszystkie, nawet najmniejsze zmiany w obrębie narządu ruchu. 

Klinika ortopedyczna – leczenie

Po postawieniu diagnozy, pacjent najczęściej wymaga kompleksowego leczenia. Jednym z jego etapów jest likwidacja bólu, głównie przez środki farmakologiczne. Bardzo ważna w leczeniu narządu ruchu jest rehabilitacja. W klinikach ortopedycznych pracują doświadczeni rehabilitanci i lekarze medycyny sportowej, którzy dbają o zdrowie pacjentów, wykonują różnorodne zabiegi, których celem jest przywrócenie sprawności, która umożliwiałaby normalne funkcjonowanie. 

Operacje z dziedziny ortopedii

Niektóre schorzenia są niemożliwe do wyleczenia w sposób bezinwazyjny. W klinikach ortopedycznych wykonuje się operacje, często skomplikowane, które często ratują życie lub przywracają sprawność i możliwość samodzielnego funkcjonowania. Najczęściej operacje wykonuje się jako leczenie powypadkowe. Lekarze operują pęknięte kończyny, kręgosłup, walczą o zdrowie pacjentów po wypadkach komunikacyjnych. Równie często wykonywane są operacje, które naprawiają powikłania po złamaniach, skręceniach itp. oraz operacje, w czasie których leczone są wady wrodzone oraz choroby zwyrodnieniowe. Często wykonywane są zabiegi endoprotezoplastyki stawów, biodra i kolana. Popularną metodą stosowaną w ortopedii jest artroskopia. Jest to mało inwazyjna metoda, która szybko naprawia chory staw, nie wymaga długiej hospitalizacji oraz zapewnia szybki powrót do sprawności. Metodą artroskopową często leczy się choroby i urazy kolan. Inne często wykonywane operacje w klinice ortopedycznej to

 • operacje ortopedyczne kończyn dolnych,
 • operacje ortopedyczne kończyn górnych,
 • operacje ortopedyczne kręgosłupa,
 • operacje nowotworów kości, 
 • operacje przepukliny, 
 • inne operacje ortopedyczne np. operacja ortopedyczna wypełnienia torbieli kostnych biomateriałem, operacja ortopedyczna tkanek miękkich,  szycie ścięgien i mięśni
 • endoprotezy

Kliniki ortopedyczne wykonują bardzo dużo operacji kolan https://ortho-expert.pl/artroskopia-szczecin/. Na problemy z kolanami cierpi coraz więcej ludzi. Wynika to z braku ruchu, przeciążeń, urazów oraz zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej wykonuje się:

 • operacje zeszycia uszkodzeń łąkotek
 • operację częściowego usunięcia uszkodzonego fragmentu łąkotki
 • rekonstrukcje łąkotek i więzadeł
 • kompleksowe leczenie operacyjne niestabilności rzepki
 • leczenie uszkodzeń chrząstki stawowej
 • leczenie wczesnego i zaawansowanego stadium choroby zwyrodnieniowej kolana.

Ortopedia dzieci

W klinikach ortopedycznych leczone są również dzieci. Kliniki oferują kompleksową diagnostykę, leczenie i rehabilitacje. Przyjmowane są już dzieci od pierwszych dni życia, u których stwierdzono poważne nieprawidłowości. Dzieci najczęściej są leczone z powodu urazów stawów ramiennych, kolanowych, z powodu zmian zapalnych kości lub stawów. Leczone są również guzy i nowotwory kości. U dzieci często rozpoznawane są wady postawy, najczęściej są to plecy okrągłe, wklęsłe, płaskie, skolioza, koślawe kolana lub płaskostopie. 

 

 

Kliniki ortopedyczne przyjmują pacjentów państwowo, na NFZ lub prywatnie. Są bardzo oblegane, ponieważ z każdym rokiem rośnie liczba osób, które cierpią bóle kości lub stawów.