Posted on: 19 sierpnia 2020 Posted by: wlasciciel Comments: 0

Rehabilitacja jest długotrwałym procesem leczniczym, którego celem jest poprawa zdrowia i zmniejszenie strat zdrowotnych, w taki sposób, aby chory mógł powrócić do życia zawodowego, społecznego i rodzinnego. Proces ten obejmuje pacjentów leczonych z powodu urazu bądź choroby, przez co jest osobą w jakimś stopniu niepełnosprawną. W przypadku osób trwale poszkodowanych na zdrowiu rehabilitacja ma pomóc im odzyskać zdolność do wykonywania podstawowych codziennych zajęć.

Jakie są rodzaje rehabilitacji?

  1. Rehabilitacja neurologiczna

Ten rodzaj rehabilitacji zajmuje się osobami po urazach rdzenia kręgowego i mózgu, krwotocznych czy niedokrwiennych urazach mózgu oraz osobami borykającymi się z przewlekłymi chorobami ośrodkowego układy nerwowego (choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane). Aby pacjent mógł odzyskać w jakimś stopniu sprawność, istotne jest regularne wykonywanie ćwiczeń, a także upływ czasu. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, do rehabilitacji powinno się przejść w możliwie jak najszybszym czasie. Warto przestrzegać poleceń lekarza czy osoby prowadzącej rehabilitację i ćwiczenia wykonywać dokładnie i regularnie. Tylko dzięki temu pacjent może osiągnąć sukces.

  1. Rehabilitacja kardiologiczna

Taka rehabilitacja dotyczy osób długotrwale chorujących na schorzenia serca, układu naczyniowego oraz pacjentów po przebytym zawale. Na rehabilitację udają się zwłaszcza osoby z niewydolnością serca czy cierpiące na chorobę wieńcową. Dzięki temu procesowi chorzy mogą poznać sposób postępowania, który pozwoli im prawidłowo funkcjonować po chorobie. Dowiedzą się jak prowadzić aktywny i zdrowy tryb życia.

  1. Rehabilitacja psychologiczna

Rehabilitacja psychologiczna odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ psychika ludzka ma widoczny wpływ na osobę chorą. Dobra kondycja psychiczna pacjenta pomoże mu szybciej dojść do zdrowia. Niekiedy psychika jest kluczem do całego sukcesu i jej stan jest nawet ważniejszy, aniżeli ćwiczenia fizyczne. Dobre nastawienie psychiczne pozwala na szybsze wyzdrowienie.

  1. Rehabilitacja ortopedyczna

Do rehabilitacji ortopedycznej w Szczecinie przystępują osoby po długotrwałym unieruchomieniu i urazach. Właściwie wszyscy pacjenci będący przez jakiś czas unieruchomieni mogą wymagać rehabilitacji ortopedycznej (długotrwała choroba, złamana kończyna). Jej głównym celem jest stopniowe przywracanie chorego do pełnej sprawności, rehabilitacja ta zajmuje często dużo czasu, w zależności od stanu pacjenta. Do terapii wykorzystuje się ćwiczenia fizyczne, wykonywane pod nadzorem rehabilitanta albo specjalnego aparatu.

Jakie ćwiczenia wykorzystuje się w rehabilitacji ruchowej?

Ćwiczenia powinny być wykonywane, dopiero kiedy zakończy się ostry okres bólowy, czy kiedy jest to już polecane przez lekarza, czy fizjoterapeuta. Efekt, jaki pacjent jest w stanie uzyskać dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, zależy od jego motywacji oraz współpracy z rehabilitantem. Cały proces rehabilitacji jest przeprowadzony w skuteczniejszy sposób w szczególności u osób, młodych, które są chętne do podjęcia współpracy z fizjoterapeutą. Osoby starsze niekiedy borykają się z pewnymi oporami psychicznymi, niekiedy nie wierzą w swoje możliwości i nie potrafią nauczyć się pewnych nawyków. Mają także problem z samodyscypliną. Ćwiczenia mogą być wykonywane przez pacjenta samodzielnie, jeśli nauczy się ich poprawnego wykonywania, co jest niezwykle istotne. Rehabilitacja ruchowa da zadowalające efekty, o ile będzie wykonywana w sposób prawidłowy i systematyczny.

  

W skład rehabilitacji wchodzi wiele zabiegów fizjologicznych, takich jak na przykład:

  • Leczenie polem elektromagnetycznym które opiera się na wytworzenia pola magnetycznego, który wpływa pozytywnie na proces przemiany materii, oprócz tego uśmierza ból i rozluźnia mięśnie.
  • Hydroterapia polegająca na zastosowaniu natrysków wodnych, które dobrze oddziałują na cały organizm.
  • Jonosfera, czyli zabieg do którego używa się bodźce elektryczne, które wpływają na nerwy niwelują ból i zmniejszają napięcie mięśni, a także przyspieszają proces metabolizmu.
  • Kinezyterapia czyli leczenie ruchem, nazywana inaczej jako ćwiczenia usprawniające czy gimnastyka lecznicza. Istotny jest tutaj ruch, zabieg ten ma na celu zniwelować całkowicie niesprawność fizyczną.
  • Balneoterapia jest to leczenia kąpielami wodnymi. Proces ten obejmuje wszelkiego rodzaju zabiegi wodne (inhalacje używane w leczenie uzdrowiskowym, picie wód mineralnych).
  • Krioterapia http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizykoterapia/krioterapia-miejscowa/
  • Masaż dzięki któremu dochodzi do pobudzenia przemiany materii oraz krążenia, oprócz tego poprawia działanie mięśni oraz stawów. Masaże różnego rodzaju doskonale wpływają także na psychikę ludzką, odstresowują i odprężają. Dzięki masażowi znikają także napady lęków oraz stresy. Masaż poprawia stan psychiczny pacjentów co jest niezwykle ważne.
  • Krioterapia jest to szeroko pojęta metoda leczenia. Jej zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości i odprężenie pacjenta, zapewniając mu świetną kondycję psychofizyczną. To metoda leczenia bólu, do której stosuje się niskie temperatury, dzięki czemu dochodzi do złagodzenia podrażnienia nerwów.