Posted on: 31 lipca 2020 Posted by: wlasciciel Comments: 0

Zarabiamy. Bogacenie się leży w naturze ludzkiej i każdy z nas chce mieć jak najwięcej. Gdy jednak uda nam się pozyskać odpowiednią ilość pieniędzy, najrozsądniej – w szczególności biorąc pod uwagę stopień inflacji – zainwestować je w dobro o rosnącej (albo przynajmniej niezmiennej) wartości – złoto, papiery wartościowe, biżuterię. Posiadając już takowe stajemy jednak przed poważnym dylematem – gdzie takowe trzymać, by były bezpieczne?

Początkowo rzeczy te trafiają do naszego mieszkania czy domu. Choć mamy je wtedy niedaleko i utrzymujemy pozorną kontrolę nad nimi, w przypadku włamania mogą stać się potencjalnym łupem złodziei. Najlepiej byłoby więc schować je gdzieś na zewnątrz, poza miejscem naszego zamieszkania. Takie coś umożliwiają skrytki depozytowe. Warszawa, Wrocław, Katowice – gdziekolwiek nie mieszkamy, mamy możliwość sięgnięcia po nie. Ale co powinniśmy wiedzieć na ich temat, zanim tak właściwie to zrobimy?

Co trzeba wiedzieć na temat skrytek depozytowych w Warszawie?

Skrytki depozytowe w Warszawie, ale i każdym innym miejscu, wszyscy kojarzą głównie z filmami sensacyjnymi. Istnieją jednak i w rzeczywistości. Co więcej, cieszą się ogromną popularnością wśród ludzi dbających o własny majątek i jego bezpieczeństwo. Poniżej przedstawiamy fakty na temat tychże skrytek, które trzeba znać, zanim tak właściwie się po nie sięgnie:

  • Dostęp do skrytki mamy wyłącznie my oraz pośrednicy, jakich sami wskażemy. W przeciwieństwie do tego, co mówią filmy akcji, może on zostać przyznany również organom ścigania, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Dostęp do nich może pozyskać również komornik, ale i sam bank – na przykład wtedy, gdy znacząco zalegamy z opłatami za niego.
  • Skrytki znajdują się w ściśle strzeżonych warunkach – banki przechowują je w skarbcach, a firmy – w specjalnie do tego przygotowanych miejscach. Te są monitorowane całodobowo przez wykwalifikowaną kadrę.
  • Każde otwarcie skrytki jest ewidencjonowane – nie dostanie się do niej nikt, zwłaszcza osoba niebędąca w stanie zweryfikować swojej tożsamości (nieposiadająca dowodu).
  • Ze skrytek depozytowych w Warszawie może korzystać każdy – jedynym warunkiem sięgnięcia po nie jest posiadanie ważnego dowodu osobistego (w przypadku Polaków) lub paszportu (w przypadku cudzoziemców).
  • Choć w skrytkach możemy przechowywać wszystko, istnieje sporo przedmiotów, które nie mogą się tam znaleźć. Należą do nich wszelkie rzeczy pochodzące z dowolnego przestępstwa, ale też broń, toksyczne i wybuchowe środki chemiczne czy produkty psujące się z czasem. Nie jest to kontrolowane, bo w momencie opróżniania i napełniania skrytki jesteśmy w pomieszczeniu sami, jednak w przypadku uzasadnionego sprawdzenia i wykrycia ich możemy mieć poważne problemy.

Skrytki depozytowe Warszawa – jak wygląda korzystanie z nich?

Zanim w ogóle będziemy musieli sięgnąć po skrzynkę depozytową, będziemy musieli sporządzić należytą umowę, biorącą pod uwagę warunki korzystania z niej oraz dokonywania opłat, a także odpowiedzialność strony, której powierzamy opiekę nad nimi. Tuż po tym konieczne jest dokonanie opłaty abonamentowej, zależnej od wielkości skrytki, ale też od tego, na jaki czas podpisujemy umowę – może to być miesiąc, rok, ale też chociażby czas nieokreślony.

Kolejnym krokiem jest otrzymanie indywidualnego kluczyka – jest on jedyną kopią, dlatego powinniśmy zadbać o to, by go nie zgubić (może się to wiązać z dużymi stratami finansowymi, w całości po naszej stronie). Nie jest on jednak jedynym – drugi będzie w posiadaniu banku lub firmy depozytowej. Dopiero kombinacja tych dwóch kluczyków pozwoli nam na otwarcie skrytki – konieczna przy tym będzie więc obecność pracownika. Będzie on konieczny również do zamknięcia depozytu.

Skrytki depozytowe – bankowe czy firmowe?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, skrytki depozytowe w Warszawie i gdziekolwiek indziej oferowane są przez banki, ale i prywatne firmy depozytowe. O ile te pierwsze są świetnymi ich oferentami, bo proponują najlepsze ceny i zdecydowanie najwyższy poziom bezpieczeństwa, drugim też śmiało możemy zaufać. Z tym, że w ich przypadku powinniśmy się przygotować na większy koszt – naszą skrytkę, choć chronioną i na bieżąco monitorowaną, zwykle będziemy musieli sami ubezpieczyć. W banku ubezpieczenie przyznawane jest z automatu.

Problemem opcji bankowej jest dostępność skrytek – naturalnym jest, że banki dysponują ograniczoną przestrzenią w obrębie swoich skarbców. Ta jest już zwykle zajęta. O ile więc rozwiązanie firmowe może okazać się dla nas koniecznością, nie można nazwać go gorszym – z tym, że cenowo na pewno nieco odstającym.

Podsumowanie

Idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą schować swój majątek w bezpiecznym miejscu są skrytki depozytowe. Warszawa, Łódź, Poznań – wszystkie większe i mniejsze miasta mogą po nie sięgać. Towarzyszy temu zresztą mnóstwo plusów, głównym z których jest bezpieczeństwo. Koniecznie się nimi zainteresujmy, by nie trzymać cennego majątku w domu, narażonego na kradzież i dostęp niepożądanych osób.