Posted on: 14 września 2020 Posted by: wlasciciel Comments: 0

Mówiąc o wiązarach dachowych, warto zaznaczyć, iż są to jedne z najważniejszych elementów dachu, natomiast dach jest najistotniejszą częścią budynku. Należy pamiętać, iż od jego szczelności oraz trwałości zależy bezpieczeństwo i komfort przebywania w pomieszczeniach wszystkich użytkowników. Warto więc zadbać o to, aby dach stanowiący ochronę dla domu był odporny na wszelkiego rodzaju czynniki atmosferyczne, bowiem powinien on chronić całą konstrukcję przed możliwością zawalenia się, a tym samym zapobiegnąć tragedii.

Wiązary dachowe i ich funkcje

W obecnym czasie obowiązują bardzo wysokie normy dotyczące budowy dachu, dają gwarancję iż dach wykonany zgodnie z nimi jest bardzo funkcjonalny i daje pewność wysokiego poziomu poczucia bezpieczeństwa http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-kratowe-projektowanie/. Bardzo ważnym elementem są wiązary dachowe, odgrywają istotną rolę w wewnętrznej konstrukcji dachu, bowiem są odpowiedzialne za utrzymanie całego ciężaru dachu. W ostatnim czasie budowa dachów z wiązarów zyskuje coraz większą popularność nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju. Głównym zadaniem wiązarów dachowych jest przenoszenie obciążenia pomiędzy dachem a całą resztą budynku, dotyczy to między innymi ścian nocnych. Są stosowane do każdego rodzaju dachu, aczkolwiek najlepiej sprawdzają się w przypadku dużych powierzchni dachów, ponieważ można wtedy w znacznym stopniu ograniczyć ilość punktów podparcia. Rzeczą jasną jest, iż w sezonie zimowym dach musi wytrzymać większe obciążenie niż latem, bowiem jest to spowodowane przede wszystkim intensywnymi opadami śniegu. Dlatego warto zadbać, aby wszystkie elementy i połączenia dachowe odznaczały się bardzo dużą wytrzymałością oraz dobrą jakością. Wiązary dachowe powinny być odporne na temperaturę oraz otoczenie.

Wiązary dachowe i ich budowa

Należy pamiętać, iż najważniejszymi elementami wiązarów dachowych są są pasy zarówno górne jak i dolne, bowiem stanowią one doskonałe podparcie dla wszystkich części takich jak:

  • słupki, to elementy ułożone w pionie, które podpierają bezpośrednio całą zewnętrzną konstrukcję dachu
  • krzyżulce, to elementy ukośne, są idealnym rozwiązaniem w przypadku dachu o niewielkim spadzie

Warto dodać, iż zarówno słupki jak i krzyżulce mocowane są specjalnymi pasami, a wszystkie elementy wiązarów dachowych połączone są ze sobą na węzłach. Jeżeli chodzi i produkcję wiązary dachowe produkowane są przede wszystkim z drewna, choć w obecnym czasie na rynku znaleźć można również takie które wykonywane są ze stali i żelbetu. Jednakże najczęściej stosuje się wiązary z drewna, ponieważ w przypadku zastosowania innych materiałów niż drewno istnieje konieczność użycia zdecydowanie mocniejszych fundamentów, gdyż ściany muszą być znacznie odporniejsze na obciążenia. Istotnym faktem, o którym trzeba pamiętać jest to, iż budowa dachu musi być uwzględniona w przygotowanym projekcie budowlanym!

Wiązary dachowe- specjalne wzmocnienie przed śniegiem   

Wiązary dachowe ze względu na swoją niezwykłą wytrzymałość stosowane są  w krajach gdzie bardzo często występują opady śniegu. Chronią dach przed zawaleniem, szczególnie w sytuacji roztopów kiedy śnieg zdecydowanie zwiększa swoją masę, wiązary zapewniają także ochronę przed silnymi porywami wiatru. Wykorzystuje się je przede wszystkim w Europie oraz USA, w klimatach bardziej umiarkowanych. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż ze względu na ostry klimat wiązarów dachowych nie stosuje się w Azji oraz w Rosji, szczególnie dotyczy to jej wschodniej części.

Montaż wiązarów dachowych

W przypadku montażu wiązarów dachowych, całe gotowe i w pełni zabezpieczone elementy przywożone są przez specjalistyczny sprzęt na miejsce budowy, łączy się je ze sobą za pomocą innowacyjnej metody płytki kolczastej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje się gwarancję bezpieczeństwa dachu http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-kratowe-kujawsko-pomorskie/. Warto dodać, iż obecnie nowoczesna technologia płytek kolczastych znajduje duże zastosowanie zarówno do budowy domów jednorodzinnych jak i do stawiania dachów magazynów, jej użycie zapewnia długoletnią żywotność. Przed podjęciem decyzji w kwestii wyboru odpowiedniego drewna, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wiązary dachowe były z wysokiej jakości drewna, bowiem musi być ono wcześniej właściwie strugane, suszone oraz wyróżniać się spośród innych niezwykłą wytrzymałością. Odnośnie ceny warto zaznaczyć, iż jest ona uzależniona od ilości metrów kwadratowych, ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta. Ze względu na ogromne zainteresowanie wiązarami dachowymi dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze ich zamówienie. Aczkolwiek warto korzystać ze sprawdzonych i rzetelnych firmy, które przede wszystkim stawiają na jakość.

Wiązary dachowe- niższy koszt budowy?

Wiązary dachowe są bardzo dobrym materiałem do budowy dachu, bowiem oprócz właściwości technicznych posiadają bardzo dużą zaletę jaką jest niski koszt produkcji. Wiązary są także łatwiejsze w pokrywaniu dachu niż inne konstrukcje stalowe, ich zastosowanie w zdecydowany sposób skraca cały proces montażu dachu. Olbrzymią korzyścią jest również fakt, iż dach z wiązarów dachowych można montować nie tylko latem, ale także zimą, co pozwala dokończyć rozpoczętą budowę w określonym terminie.

W przypadku materiałów do budowy dachu warto postawić na wysoki gatunek drewna i wybierać tylko sprawdzone oferty producentów!